Zasłaniają kratki wentylacyjne i nie wietrzą mieszkań. Grzechy lokatorów bloków w Nowym Sączu

2022-12-21 8:02
Otwarte okno
Autor: Michał Rejduch Otwarte okno w mieszkaniu

Zasłonięte kratki wentylacyjne w kuchni i w łazience, szczelnie zamknięte okna i zasłonięte wywietrzniki mogą doprowadzić do tragedii. W wielu blokach w Nowym Sączu pojawiły się informacje o tym, żeby zimą w mieszkaniach był przepływ powietrza. Nawet małe szczeliny mogą uchodzić nas przed skutkami zatrucia tlenkiem węgla.

Trwa sezon grzewczy. Nie zatykajmy kratek wentylacyjnych

Nie zatykajmy kratek wentylacyjnych w mieszkaniach – przypominają zarządcy bloków w Nowym Sączu. Na przykład Grodzka Spółdzielnia Mieszkaniowa z Nowego Sącza w wielu swoich blokach wywiesiła informacje o tym, żeby zimą wietrzyć mieszkania i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. To nie przyniesie oszczędności, a może skończyć się tragicznie. Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, kiedy mamy sezon grzewczy. Niestety, do wielu lokatorów takie apele nie docierają i zasłaniają kratki wentylacyjne i wywietrzniki w oknach.

Staję się lepszym człowiekiem! [Tydzień zmiany nawyków Kasi Węsierskiej] | ESKA XD - Fit vlog #64

Wietrzenia mieszkań są niezbędne. Najlepiej wykonywać je w godzinach, w których jest najcieplej – czyli między 12 a 15. Do mieszkania trzeba dostarczyć odpowiednią ilość powietrza z zewnątrz. Służą do tego również nawietrzniki zamontowane w oknach, których absolutnie nie wolno zatykać – przypomina Ryszard Jasiński, wiceprezes Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Sonda
Przygotowujesz karpia na wigilię?

Czujnik czadu. Kosztuje niewiele, a może uratować życie

W mieszkaniu warto też zainstalować czujnik czadu, który specjalnym sygnałem powiadomi nas o zagrożeniu. Koszt takiego urządzenia to około 100 złotych. Do zatruć tlenkiem węgla dochodzi najczęściej zimą w trakcie sezonu grzewczego. Często winni są sami właściciele mieszkań, którzy chcą zaoszczędzić ciepło i zasłaniają kratki wentylacyjne w kuchniach czy łazienkach. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa lepiej tego nie robić.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE