Zaplanują obchody Roku Barbackiego. Prezydent powołał Radę Społeczną [WIDEO, GALERIA]

2021-01-22 8:32

12 osób ze środowiska kultury, edukacji czy sztuki zasiada w Społecznej Radzie ds. Obchodów Roku Bolesława Barbackiego. Powołał ją prezydent Nowego Sącza. Rada ma opracować rożne działania, które będą odbywać się w tym roku w mieście. Wstępny plan już jest.

Będą konkursy, bieg uliczny, plener malarski ale też dużo spotkań i wykładów. Rok 2021 w Nowym Sączu jest „Rokiem Bolesława Barbackiego”. Na najbliższe miesiące w mieście zaplanowano sporo różnych wydarzeń, które mają przypomnieć tę ważną dla Nowego Sącza i regionu postać.

Ruszyła Społeczna Rada ds. Obchodów roku Barbackiego

Tych wydarzeń planujemy naprawdę bardzo dużo i bardzo różnorodnych – mówi zastępca prezydenta Nowego Sącza Magdalena Majka, która także zasiada w Radzie. - Będzie to wydanie publikacji, związanych z Barbackim, wystawy, ale mamy też inne pomysły, jak na przykład bieg miejski śladami Bolesława Barbackiego, czy romantyczny spacer również tropem Barbackiego po naszym mieście.

Co wiesz o polskich świętach?

Pytanie 1 z 10
Boże Ciało to święto:

Do udziału w przygotowaniu obchodów zaproszono różne organizacje, artystów, ale też miejskie jednostki. W Radzie zasiadają przedstawiciele Małopolskiego Centrum Kultury Sokół, Sadeckiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Okręgowego, Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Kultury, Pałacu Młodzieży, Zespołu Szkół nr 3 im. Barbackiego, Fundacji Nomina Rosae, ale też sadecki artysta streetartowy magister Mors, Antonii Malczak, wieloletni dyrektor MCK Sokół, czy Leszek Zegzda, Przewodniczący Komisji Kultury, Sztuki i Współpracy z Miastami Partnerskimi w Radzie Miasta Nowego Sącza.

Pierwsze pomysły, jak uczcić obchody roku Barbackiego już się pojawiły. To między innymi różne obrazy uliczne, które planuje namalować magister Mors. Jeden z murali poświęcony artyście znajdzie się na ścianie budynku przy ulicy Wąskiej. Fundacja Nomina Rosae, chce z kolei zorganizować festiwal na którym pokażą się młodzi artyści, a Teatr im. Barbackiego działający w Miejskim Ośrodku Kultury przygotuje spektakl upamiętniający artystę. Bolesław Barbacki był artystą – malarzem, nauczycielem, ale też scenografem i reżyserem teatralnym. W 2021 roku przypadają dwie ważne daty związane z nim. To okrągłe rocznice urodzin i śmierci.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE