Zadbaj o ekologię i własny budżet! Wymień piec z dofinansowaniem. Jak dostać dotację?

2022-08-02 10:20
Wymień piec z dofinansowaniem. Dotacje w Małopolsce
Autor: Małopolska w zdrowej atmosferze Wymień piec z dofinansowaniem. Dotacje w Małopolsce

Małopolska walczy o czyste powietrze! Zobacz, jak uzyskać rządowe i samorządowe dotacje. Zadbaj o ekologię i swój własny budżet. Jak wymienić piec grzewczy i dlaczego warto to zrobić właśnie teraz? Dlaczego instalacje fotowoltaiczne i termomodernizacja wciąż się opłacają? Poznaj aktualne programy dofinansowań dostępne w Małopolsce, dzięki którym dostaniesz zwrot większości albo nawet całej kwoty inwestycji!

Dlaczego warto wymienić piec? Oto najważniejsze powody

Wymieniając piec grzewczy, można zyskać: zdrowie, czas i pieniądze. Ten ostatni argument może przekonać najwięcej osób. W tym artykule podpowiadamy, jak uzyskać potężne dofinansowanie na zakup i wymianę pieca.

Nowoczesne urządzenia to duża oszczędność paliwa i energii. To z kolei oznacza mniejsze koszty – nie tylko na teraz, ale na lata! Pieniądze to jednak niejedyny argument. Warto dodać, że automatyczne sterowanie wpływa na komfort użytkowania i czas związany z obsługą pieca grzewczego. Nie bez znaczenia jest też wspólna troska o środowisko – najnowsze piece emitują nawet pięć razy mniej zanieczyszczeń.

Wymień piec z dofinansowaniem. To najlepszy moment! Jak dostać zwrot pieniędzy?
Autor: Małopolska w zdrowej atmosferze Wymień piec z dofinansowaniem. To najlepszy moment! Jak dostać zwrot pieniędzy?

Jak sfinansować wymianę pieca? Aktualne dofinansowania w Małopolsce

Oferta programów dotacyjnych jest bardzo szeroka, a formalności związane z wypełnieniem wniosku nie są skomplikowane. Niektóre z programów oferują dofinansowanie w wysokości do 90 procent zwrotu poniesionych kosztów. Często jest też możliwość łączenia różnych programów dotacyjnych w celu uzyskania nawet 100 proc. zwrotu poniesionych kosztów. Nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki – prawie za darmo lub z pełnym dofinansowaniem!

Dzięki programom można ubiegać się o dotację do: wymiany ogrzewania, docieplenia budynku oraz zakupu nowych okien i drzwi. O programy takie jak „Czyste Powietrze” lub dofinansowania z budżetu gminy warto zapytać ekodoradcę w urzędzie. Można również skorzystać z fachowej porady w wyborze odpowiedniego źródła ogrzewania oraz uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku.

Wymień piec z dofinansowaniem. To najlepszy moment! Jak dostać zwrot pieniędzy?
Autor: Małopolska w zdrowej atmosferze

Program „Czyste Powietrze”. Kto i jak może skorzystać?

Program „Czyste Powietrze” jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dotację można przeznaczyć na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu. Ile można zyskać? Od maksymalnie 30 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do aż 79 tys. zł w najwyższym poziomie dotacji z prefinansowaniem. Dofinansowanie zależne jest od dochodów i może wynieść nawet 79 tys. złotych.

Dofinansowanie obejmuje wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynku. Zakres dofinansowania obejmuje m.in. docieplenie przegród budynku, zakup i wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zakup i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii (np. kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych) oraz wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła, a także dokumentację projektową, audyt energetyczny.

Ulga termomodernizacyjna. Ile pieniędzy można odzyskać?

Ulga termomodernizacyjna jest skierowana do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Pozwala na odliczenie od dochodów (lub przychodów) wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, wymianą źródeł ogrzewania oraz instalacją odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkaniowych jednorodzinnych. Odliczeniu podlegają również koszty związane z zakupem materiałów, a także koszty wykonania usługi.

W jednym roku można odliczyć maksymalnie 53 tys. zł. Możliwe jest także wspólne rozliczenie ulgi i wtedy małżeństwa mogą otrzymać aż 106 tys. zł zwrotu. Ulgę można łączyć np. z dotacją z programu „Czyste Powietrze”. Dowodem poniesionych wydatków są faktury VAT.

Budżet gminy. Dotacje od samorządów

Część gmin przeznacza środki z własnego budżetu na dofinansowanie do wymiany ogrzewania. O szczegóły warto zapytać bezpośrednio ekodoradcę lub sprawdzić w urzędzie gminy, czy jest możliwość pozyskania takiej dotacji i na jakich warunkach. Często istnieje możliwość łączenia różnych programów dotacyjnych w celu uzyskania wyższego lub nawet pełnego zwrotu poniesionych kosztów.

Wymień piec z dofinansowaniem. Dotacje w Małopolsce
Autor: Małopolska w zdrowej atmosferze

Program „Mój Prąd”. Dotacje na fotowoltaikę

Korzystający z programu „Mój Prąd” mogą uzyskać dotację do instalacji fotowoltaicznej, wytwarzającej energię na cele mieszkaniowe. Z programu można sfinansować m.in. mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy zainstalowanej od 2 kW do 10 kW wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem.

Dofinansowania dla przedsiębiorców i rolników

Przedsiębiorcy chcący skorzystać z dofinansowań mogą uzyskać informacje w Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości (MCP), gdzie doradcy udzielają bezpłatnych i fachowych porad dotyczących dotacji i innych form wsparcia termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła. Programy dotacyjne dla różnych grup inwestorów i typów inwestycji można wyszukiwać na stronie: ekodotacje.ios.edu.pl.

Wymień piec z dofinansowaniem. To najlepszy moment! Jak dostać zwrot pieniędzy?
Autor: Małopolska w zdrowej atmosferze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE