Zabytkowe kościoły i cerkwie odzyskają swój dawny blask. Są pieniądze na takie prace

2021-02-25 10:10
Pieniądze na ratowanie zabytków w regionie sądeckim podzielone
Autor: Janusz Wańczyk Pieniądze na ratowanie zabytków w regionie sądeckim podzielone

Dzięki tym pieniądzem kolejne zabytki z regionu sądeckiego będą lepiej zabezpieczone lub odzyskają swój dawny blask. Tym razem na prace konserwatorskie lub remontowe w takich obiektach podzielono 120 tysięcy złotych.

Podobnie jak w latach wcześniejszych o taką pomoc najczęściej starały się parafie, które mają u siebie zabytkowe kościoły lub cerkwie. W tym roku pieniądze przeznaczono na prace w kilkunastu zabytkowych obiektach.

Dotacja celowa mogła być przeznaczona na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Przyznane kwoty były różne, wahają się od 5 nawet do 20 tysięcy złotych - mówi Bożena Mynarek ze starostwa powiatowego w Nowym Sączu, które wykłada pieniądze.

Mówi Bożena Mynarek ze starostwa powiatowego w Nowym Sączu

Tym razem pieniądze trafią między innymi do parafii w Krużlowej Wyżnej, Krynicy Zdroju, Żegiestowie, Mogilnie, Zbyszycach, Łącku czy Jazowsku.

Pomoc dostanie też Uzdrowisko Krynica Żegiestów, które planuje remont dachu na budynku Starych Łazienek Mineralnych w Krynicy Zdroju.

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?

Powiat nowosądecki pieniądze na ratowanie zabytków w regionie przeznacza już od kilku lat. W 2020 podzielono 80 tysięcy złotych, a w tym roku już 120.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE