Wielkość robi wrażenie! W okolicy Piwnicznej powstają dwumetrowe rękawice [ZDJĘCIA]

2021-02-16 8:21

Chcą żeby ich wyczyn trafił do Księgi Rekordów Guinessa. Mowa o mieszkankach gminy Piwniczna-Zdrój, które od kilku dni tkają dwumetrowe rękawice furmańskie. Na pomysł wpadły niedawno. Praca łatwa nie jest. Panie liczą, że gigantyczne rękawice wypromują ich gminę.

Autorki rękawic chcą przypomnieć o lokalnych tradycjach, ale też wypromować swoją miejscowość w Polsce i na świecie. Panie z Piwnicznej i okolicy tkają największe na świecie rękawice furmańskie. Na pomysł ich stworzenia wpadły kilka dni temu. Najpierw powstała specjalna drewniana konstrukcja, a potem zaczęła się praca. Kilka osób w wolnym czasie wyplata rękawice, taką metodą, jaką dawniej robiono w tym rejonie Małopolski rękawice furmańskie.

MOK z Nowego Sącza sprzedaje kostiumy teatralne

W przyszłości ta para rękawic ma być taką wizytówką dla gminy Piwniczna-Zdrój. Jeśli chodzi o tę pierwsza rękawicę, to mamy już ¾ utkane. Jedna pani zaczęła już tkać na osobnym krośnie kciuk. Na jedną rękawice przypada około 13 kilogramów wełny – mówi Monika Florek, prezes Stowarzyszenia Górale Karpat. - Jest to produkt lokalny, który jest na tyle genialny, że można go wykorzystać jako promocję naszej okolicy. Panie rękawice tkają w wolnym czasie.

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest:

Wiele lat temu rękawice furmańskie chroniły ręce górali, którzy zimną pracowali w lesie przy ścince drewna. Wyplatano je z resztek wełny. Te rękawice, które powstają w Piwnicznej mają mieć 2 metry wysokości. Na razie nie wiadomo kiedy pierwsza rękawica będzie gotowa. Na pewno jej autorki chcą ją zaprezentować w czerwcu na Śtrycie Pasterskim, który zorganizowany będzie w jednej z miejscowości w gminie Piwniczna-Zdrój. Panie chcą też zachęcić turystów do tego, żeby pomogli im utkać drugą gigantyczną rękawicę.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE