Rusza wiosenne  szczepienie lisów.

i

Autor: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie Rusza wiosenne szczepienie lisów.

Szczepienie lisów

Uwaga w lasach i na łąkach. Rusza jesienne szczepienie lisów. Akcja potrwa kilka dni!

2023-09-23 10:12

To ważna wiadomość dla tych, którzy planują wycieczkę do lasu. W Małopolsce zaczęło się szczepienie lisów. Akcja potrwa do 3 października.

Specjalne szczepionki będą rozrzucane z samolotów lub rozkładane ręcznie. Szczepionki są niewielkie. To brunatno-zielonkawe kostki o zapachu ryby. Lisy wyczuwają je z odległości kilkuset metrów.  Szczepionka jest zatopiona w środku w kapsule. 

Lekarze weterynarii proszą, żeby takich kostek nie dotykać i nie rozłamywać, bo lisy wyczują człowieka i szczepionki nie zjedzą.  Szczepienia lisów w Małopolsce przeprowadza się dwa razy w roku. Na wiosnę oraz jesienią.

Mówi powiatowy lekarz weterynarii w Nowym Sączu Włodzimierz Janczy

QUIZ wiedzy o Zakopanem. Jak dobrze znasz polską stolicę gór?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się słynna skocznia narciarska w Zakopanem?
Wielka Krokiew

Przynęta na zewnątrz nie jest niebezpieczna dla człowieka, ale w przypadku kontaktu z płynną zawartością szczepionki należy skontaktować się z lekarzem.

Jesienne szczepienie lisów przeciw wściekliźnie w Małopolsce zaczyna się 23 września i potrwa do 3 października. 

Służby weterynaryjne proszą, żeby w czasie szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE