Oszczędności w Starym Sączu. Nocą gmina wyłącza oświetlenie ulic

2022-10-05 7:47
latarnia uliczna
Autor: www.pixabay.com

Przez rosnące ceny prądu samorządy z Sądecczyzny szukają oszczędności gdzie się da. Stary Sącz postanowił, że nocą będzie wyłączał latarnie uliczne. Nie na wszystkich ulicach. Część z nich nadal będzie oświetlona.

Drogi wojewódzkie i krajowe nadal będą oświetlone

Chodzi głównie o latarnie, które znajdują się przy drogach gminnych. To właśnie one są wyłączane w godzinach od północy do 4:30 nad ranem. Oświetlenie, które znajduje się przy drogach wojewódzkich i krajowych, pozostanie włączone. Na temat takiej formy oszczędzania pieniędzy dyskutowano niedawno na sesji w Starym Sączu. Władze miasta i gminy podjęły decyzję o wyłączaniu oświetlenia nocą.

Jubileuszowa Agropromocja w Starym Sączu

Przez premiera zostaliśmy zobowiązani do wykazania od października dziesięciu procent w oszczędności energii. Szukamy takich sposobów oszczędności, aby one w jak najmniejszym stopniu odbiły się na komforcie życia mieszkańców, a jednocześnie respektowały tę trudną sytuację, w której się znaleźliśmy. Dlatego postanowiliśmy, że na początku będziemy chcieli w godzinach nocnych, kiedy niewiele osób przebywa w przestrzeni publicznej wyłączać lampy. Chodzi o te ulice, które nie są położone na kluczowych ciągach komunikacyjnych. Nie będziemy na razie wyłączać oświetlenia na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych, a jedynie na gminnych – wyjaśnia Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.

Sonda
Czy obawiasz się wysokich cen prądu?

Nowy Sącz inwestuje w latarnie ledowe

Stary Sącz nie jest jedyny, który w taki sposób oszczędza, bo latarnie nocą gasi też gmina Nowy Targ, Raba Zdrój czy Podegrodzie. Nad wyłączeniem latarni ulicznych nocą zastanawiają się też inne sądeckie gminy. W Nowy Sączu takiego problemu raczej nie powinno być, dlatego, że miasto na latarniach montuje oświetlenie ledowe, które jest energooszczędne.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE