Mural na ZS nr 2

i

Autor: Michał Rejduch Mural na ZS nr 2 w Nowym Sączu

Ogromny mural autorstwa Magistra Morsa zdobi ścianę jednej ze szkół w Nowym Sączu

2022-09-22 8:25

Ogromny mural historyczny pojawił się na Zespole Szkół numer 2 w Nowym Sączu. Namalował go znany sądecki artysta – graficiarz Magister Mors. Obraz nawiązuje do Nowego Sącza, Pierwszego Pułku Strzelców Podhalańskich i samej szkoły, która ma klasy mundurowe.

Arcydzieło na jednej ze ścian

Malowanie obrazu trwało dwa tygodnie, a efekt można już podziwiać. Ogromny mural pojawił się na jednej ze ścian Zespołu Szkól numer 2 w Nowym Sączu. Nawiązuje on do Wojska Polskiego i historii Nowego Sącza. Miejsce nie jest przypadkowe, bo właśnie w tej szkole od wielu lat działają klasy mundurowe. Mural namalował sadecki artysta – graficiarz Magister Mors.

14. Zlot zabytkowych samochodów w Nowym Sączu

Na muralu przedstawiliśmy podhalańczyka w mundurze z 1939 roku. Dalej znajduje się współczesny żołnierz wykonujący zadanie bojowe. No i w tle nawiązania do Nowego Sącza, do współczesności. Są też góry – Beskid Sądecki. W ten sposób chcieliśmy pokazać przywiązanie do historii i naszego regionu – mówi dyrektor szkoły Sławomir Szczerkowski.

Sonda
Czy uważasz, że murale zdobią budynki, czy je szpecą?

Pieniądze udało się zdobyć z projektu

W najbliższym czasie obraz zyska oświetlenie, tak, żeby można było go podziwiać nie tylko w dzień, ale również nocą. Pieniądze na stworzenie gigantycznego obrazu szkoła dostała z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu „Murale – historia Wojska Polskiego”. Projekt napisał Związek Strzelecki „Strzelec”, który działa w szkole. Udało się. Szkoła dostała ponad 40 tysięcy złotych. Podobne murale historyczne powstały albo w najbliższym czasie powstaną również na 22 innych szkołach w całej Polsce.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE