Milicyjna Nysa i koksowniki na rynku w Nowym Sączu. Przypomniano wydarzenia ze stanu wojennego [ZDJĘCIA]

2021-12-13 12:06

To była nietypowa podróż w czasie 40 lat wstecz. Była milicyjna Nysa, koksowniki na Rynku i ZOMO na ulicach W Nowym Sączu grupa rekonstrukcyjna Polskiego Towarzystwa Historycznego przypomniała wydarzenia związane ze stanem wojennym.. Okazją do tego była 40 rocznica wprowadzenia do w Polsce

Inscenizacja na nowosądeckim Rynku

Niektóre wydarzenia związane ze stanem wojennym ze w Polsce będzie można było sobie przypomnieć w Nowym Sączu. W poniedziałek na Rynku odbyła się inscenizacja przygotowana przez członków Polskiego Towarzystwa Historycznego. Nie zabrakło samochodów z tamtego okresu oraz członków Towarzystwa w oryginalnych mundurach wojskowych i milicyjnych sprzed 40 lat.

Pociąg wolności pojechał z Nowego Sącza do Chabówki

Mamy pojazdy milicyjne z epoki jak Nysa,  duży Fiat. Jest koksownik, są też patrole milicji i Ludowego Wojska Polskiego – wyjaśnia Paweł Terebka z Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu.

Sonda
Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce była słuszna?

Stan wojenny w Polsce wprowadzono 40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Władzę w Polsce przejęło wojsko dowództwem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Staw wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku. Szacuje się, że w trakcie stanu wojennego internowanych było ponad 10 tysięcy osób, zginęło około 40.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE