GOPR przypomina. Na stoku nie jesteśmy sami. Uważajmy na siebie i innych!

2021-02-21 11:53 DR
GOPR przypomina. Na stoku nie jesteśmy sami.  Uważajmy na siebie i innych
Autor: Dariusz Ryś

Uwaga na siebie, ale też na innych. Przypominają ratownicy Krynickiej Grupy GOPR tym, którzy już są albo wybierają się na narty. Warunki na stokach są dobre, a to przyciąga fanów białego szaleństwa.

Ratownicy GOPR proszą, żeby na nartach nie przeceniać swoich możliwości i umiejętności. Nie możemy też zapominać o przestrzeganiu dekalogu narciarza, który obowiązuje na każdym stoku. To 10 prostych zasad, które pomagają zapewnić  bezpieczeństwo nam oraz innym narciarzom czy snowboardzistom. 

Musimy zachować ostrożność w czasie włączania się do ruchu na nartach,  ale też w czasie wyprzedzania, podchodzenia i schodzenia na nogach czy zatrzymywania się na stoku. Nie możemy zapominać  o stosowaniu się do znaków narciarskich czy oznaczeń tras. Dekalog narciarza jest na każdej stacji, warto go przeczytać,  a potem stosować się do tych zasad  – przypomina Grzegorz Sus ratownik Krynickiej Grupy GOPR.

Mówi Grzegorz Sus z Krynickiej Grupy GOPR

W Małopolsce narciarze do wyboru mają bardzo dużo stacji. Najwięcej na Podhalu i Pieninach, ale też w okolicach Muszyny czy Krynicy. Warto jednak pamiętać, że stoki narciarskie są otwarte warunkowo.  Na razie  tylko na dwa tygodnie.  

Turyści, którzy wybierają się na szlaki, muszą pamiętać, że do naszego regonu dotarła odwilż. Śnieg, który się topi, jest mokry i ciężki. To poważnie utrudnia poruszanie się po górskich trasach.  Dodatkowo niektóre szlaki mogą być też nieprzetarte. 

W razie wypadku GOPR można wezwać pod numerami telefonu 985 lub 601 100 300. Na smartfony warto też pobrać Aplikację Ratunek, która ułatwia kontakt z górskimi ratownikami.    

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Pierwsi narciarze na stacji w Cieniawie