Fałszowanie faktur i przerabianie dokumentów? Stowarzyszenie Animatorów Kultury w Nowym Sączu po kontroli

2022-06-01 7:37
sala teatralna
Autor: www.pixabay.com

Fałszowanie faktur oraz dokumentów księgowych, przerabianie potwierdzeń przelewów i niepoprawne rozliczanie dotacji. To tylko część nieprawidłowości, jakie wykazała kontrola przeprowadzona przez nowosądecki Urząd Miasta w Stowarzyszeniu Animatorów Kultury, które działa w Nowym Sączu.

Sprawdzili działalność stowarzyszenia w latach 2017 -2019 

Sporo nieprawidłowości związanych z udzieleniem i rozliczeniem dotacji wykryła kontrola przeprowadzona przez nowosądecki ratusz w Stowarzyszeniu Animatorów Kultury. Dotyczyła ona dotacji udzielonych stowarzyszeniu w latach 2017 – 2019. Za pieniądze od miasta stowarzyszenie miało realizować warsztaty artystyczne, koncerty czy spektakle teatralne. W trakcie sprawdzenia dokumentacji wykryto między innymi podrobione faktury, ale nie tylko.

W Nowym Sączu powstała kwiatkodzielnia

Porównaliśmy kserokopie wszystkich dokumentów, w tym faktur wraz z poszczególnymi sprawozdaniami, które stowarzyszenie składało do miasta Nowego Sącza z oryginałami tych dokumentów. W większości przypadków te kserokopie odbiegały od oryginałów. Brakowało w nich merytorycznego opisu dokumentów. Kserokopie noszą znamiona przerobienia. Zmieniana była nazwa usługi, daty, kwoty. W przypadku kserokopii dokumentów KW były to takie dokumenty świadczące o wypłacie gotówkowej, natomiast po sprawdzeniu oryginałów, albo tych dokumentów KW nie było, albo opiewały na inną kwotę. Podobna sytuacja miała miejsce z potwierdzeniami przelewów bankowych. Ujawniliśmy przypadki przerobienia tych dokumentów na przykład w przypadku daty – wylicza Małgorzata Barszcz z Wydziału Bezpieczeństwa i Kontroli nowosądeckiego ratusza.

QUIZ. Znane utwory polskich wokalistek! Przyporządkuj właściwy tytuł

Pytanie 1 z 15
W której piosence Doda śpiewała, iż "każdy na początku wierzy, że jest dla niego plan"?

Sprawa trafi do prokuratury?

Od 2017 do 2019 roku Urząd Miasta przekazał stowarzyszeniu na różne działania ponad 360 tysięcy złotych. Sprawa podrobionych dokumentów może trafić do prokuratury. Pełny raport kontroli stowarzyszenia znajdziecie TUTAJ.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Animatorów Kultury nie chcą komentować sprawy. Przesłali do nas oświadczenie. Poniżej jest jego treść.

Nowy Sącz 27.05.2022 r

OŚWIADCZENIE

Ustosunkowując się do opublikowanego protokołu kontroli przeprowadzonej

w Stowarzyszeniu Animatorów Kultury przez Wydział Kontroli i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Nowego Sącza dotyczącej rozliczenia dotacji udzielonych przez Miasto Nowy Sącz w latach 2017-2019, Zarząd Stowarzyszenia Animatorów Kultury jednoznacznie stwierdza , że przeprowadzona kontrola miała charakter tendencyjny

a przedstawione w protokole ustalenia są dowolne i dokonywane w oderwaniu od postanowień umów przygotowywanych i podpisanych przez Urząd Miasta Nowy Sącz oraz wniosków wcześniejszych kontroli dokonanych przez Urząd Miasta Nowy Sącz a opartych na tej samej dokumentacji. Zarząd SAK oświadcza, że podejmie wszelkie środki prawem przewidziane celem obrony swych praw oraz dobrego imienia.

Z poważaniem

Zarząd Stowarzyszenia

Animatorów Kultury

w Nowym Sączu

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE