Pishing

i

Autor: KMP Nowy Sącz Wiadomość wysłana przez oszustów

Dostałeś taką wiadomość? Uważaj, to oszustwo. Policja z Nowego Sącza ostrzega przed phishingiem

2022-12-02 11:00

W okresie przedświątecznym uważajmy na wiadomości od fałszywych kurierów. Oszuści właśnie teraz mogą podszywać się pod inne osoby w celu wyłudzenia pieniędzy, czy poufnych informacji.

Co to jest phishing? Policja w Nowym Sączu ostrzega!

Słowo phishing określa metodę oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji. W okresie przedświątecznym wielu z nas korzysta z komputerów, tabletów czy smartfonów i robi zakupy przez internet. Wykorzystują to cyberoszuści, którzy podszywają się pod firmy kurierskie, rozsyłają fałszywe e-maile czy smsy z krótką informacją i linkiem. Kiedy adresat w niego kliknie, jego urządzenie zostaje zainfekowane oprogramowaniem, które wykrada dane uwierzytelniające dostęp do bankowości elektronicznej, kont pocztowych czy mediów społecznościowych.

Do malutkiego pieska Dimy mikołaj przyszedł wcześniej

Smsy i e-maile od oszustów bardzo często zawierają również informacje o wstrzymaniu wysyłki paczki z powodu niedopłaty lub o innych drobnych problemach, które można łatwo rozwiązać przez wpłatę niewielkiej sumy pieniędzy. W takiej wiadomości dla „wygody klienta” przesyłany jest link do fałszywej strony internetowej, która jest łudząco podobna do autentycznej strony banku. Kiedy zalogujemy się w takiej witrynie, przestępcy uzyskują dane, które później wykorzystują w celu wyłudzenia pieniędzy – informuje Aneta Izworska z nowosądeckie Policji.

Sonda
Będziesz oglądać 5. sezon "Sanatorium miłości"?

Jak bronić się przed cyberoszustami?

Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, czy wiadomość faktycznie pochodzi od danej firmy czy instytucji, w celu potwierdzenia w pierwszej kolejności należy skontaktować się z przedstawicielem tej firmy. Nie należy klikać w linki przesyłane w podejrzanych wiadomościach. Zanim zdecydujemy się na kliknięcie w podlinkowaną stronę lub pobranie załącznika, należy dokładnie przyjrzeć się otrzymanej wiadomości, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE