Dokarmianie zwierząt po sądecku? Takie coś może przynieść więcej szkody niż pożytku

2021-11-29 12:08
Resztki jedzenia na trawniku
Autor: Michał Rejduch

Kromki chleba, niekiedy całe bochenki, kości, a czasami zepsute warzywa czy owoce. Resztki jedzenia można często znaleźć na trawnikach przy blokach czy w okolicach wiat śmietnikowych na osiedlach w Nowym Sączu. Wielu mieszkańców uważa, że to dobry sposób na dokarmianie ptaków, czy zwierząt. Niestety, może to przynieść odwrotny efekt.

Zamiast ptaków, dokarmiamy szczury

Lądują na trawniku albo w okolicy śmietników. Mowa o resztkach jedzenia, które wyrzucają niektórzy mieszkańcy bloków w Nowym Sączu. Problem można zaobserwować na wielu osiedlach. Sporo osób uważa, że w ten sposób pomaga ptakom, czy kotom żyjącym na osiedlach. Niestety takie dokarmianie może przynieść więcej złego niż dobrego.

Jak widzę pół bochenka chleba, który ktoś wyrzucił w okolice trzepaka, to zastanawiam się jak ten mały gołąbek, ma ten chleb zjeść? Zepsute, stare jedzenie od ludzi w żadnym wypadku nie jest pokarmem dla zwierząt. Po drugie – kromki chleba z kawałkami wędliny, czy sera, spowodują sytuację, że tym zainteresują się szczury. Więc nie dokarmiacie Państwo ptaków, a szczury – wyjaśnia Grzegorz Tabasz, dyrektor wydziału środowiska w nowosądeckim ratuszu, ale też przyrodnik.

Co się dzieje z jedzeniem w "MasterChefie"?

Także Grodzka Spółdzielnia Mieszkaniowa, przypomina, że na osiedlach obowiązuje zakaz dokarmiania zwierząt. Dotyczy to wszystkich zwierząt. Takie zapisy są w regulaminie spółdzielni.

Zabronione jest dokarmianie zwierząt, nie można także wystawiać jedzenia na parapet okienny, ani wyrzucać resztek jedzenia w okolice śmietnika, czy przez okno – krótko komentuje Ryszard Jasiński, wiceprezes Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Sączu.

Za wyrzucanie resztek jedzenia na trawnik możemy dostać mandat

Wyrzucone w okolice wiat śmietnikowych, czy na trawnik jedzenie może zwabić dzikie zwierzęta, jak na przykład lisy, które mogą okazać się groźne dla człowieka. W zeszłym roku zdarzył się już przypadek, że lis ugryzł przy wiacie śmietnikowej mężczyznę. Warto dodać, że wyrzucanie resztek jedzenia przez okno, to także zaśmiecanie, a za to Straż Miejska może taką osobę ukarać mandatem, który może wynieść nawet 500 zł. W Nowym Sączu zdarzały się już takie przypadki.

Czym powinniśmy dokarmiać ptaki?

Przyrodnicy zachęcają do tego, żeby dokarmiać ptaki, ale dopiero, kiedy zacznie się prawdziwa zima. W swoim domowym ogrodzie można postawić karmnik. W sklepach dostaniemy specjalne mieszanki nasion, które są przeznaczone dla ptaków. Jeżeli temperatura spadnie grubo poniżej zera, to warto wtedy ptakom w karmniku powiesić słoninę.

Sonda
Starasz się pomagać zwierzętom?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE