Chcą przypomnieć patronów ulic. W Nowym Sączu ruszają poetyckie happeningi

2021-09-16 12:00
happening
Autor: Michał Rejduch Członkowie Sądeckiego Klubu Literackiego podczas hapepningu

Wielu z nas zna ich nazwiska, wie, gdzie znajdują się ulice ich imienia, ale niewielu pamięta ich największe dzieła literackie. Teraz ma się to zmienić. Sądecki Klub Literacki i Sadecka Biblioteka Publiczna ruszają z akcją „Święto ulicznych poetów”. O co chodzi?

Chcą przypomnieć o zapomnianych poetach. Sądecka Biblioteka Publiczna i działający przy niej Sądecki Klub Literacki w najbliższych tygodniach zorganizują kilka happeningów na wybranych ulicach Nowego Sącza. Będą czytać wiersze, ale też rozmawiać z sądeczanami o ich autorach. Pierwszy taki happening odbył się na ulicy Broniewskiego i był poświęcony właśnie Władysławowi Broniewskiemu.

Biblioteka pod chmurką

Czytamy wiersze tego poety, puszczamy z głośników piosenki z jego tekstami. Organizujemy tę akcję, żeby ludziom uświadomić, że pewnych poetów wśród nas już nie ma, że to poeci, których wiersze kiedyś czytaliśmy, bądź słuchaliśmy. Wiele ich tekstów powinniśmy pamiętać ze szkolnych lat. Sporo osób jednak zapomniało o nich. My chcemy ich przypomnieć w trakcie krótkich happeningów – mówi Joanna Babiarz z Sądeckiego Klubu Literackiego.

Happening zorganizowano przy przystanku autobusowym „Broniewskiego”, który znajduje się w pobliżu dużej przychodni, szkoły i sklepów. Podobne happeningi planowane są w najbliższym czasie między innymi ulicy Tuwima i Kochanowskiego.

Sonda
Czy chciałbyś mieszkać w zamku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE