Zmiany w logowaniu do banku obejmą każdego z nas! Co się zmieni i kiedy?

2019-09-12 17:00 MK
Terminal
Autor: ADRIAN SLAZOK/REPORTER

Wejście w życie nowej dyrektywy PSD2 spowodowało, że wszyscy Polacy będą musieli przyzwyczaić się do zmian w logowaniu do banku. Otóż, wspomniany przepis nakłada na banki internetowe obowiązek wprowadzenia uwierzytelnienia dwuskładnikowego, jak również wprowadzanie PIN-u w przypadku niektórych transakcji zbliżeniowych. Kiedy zmiany obejmą nas wszystkich? Co dokładnie się zmieni? Sprawdź już teraz na ESKA.pl.

Zmiany w logowaniu do banku - pierwsze informacje dotyczące wprowadzenia przepisów, które mają swoje podstawy w europejskiej dyrektywie PSD2 pojawiły się jakiś czas temu. Dziś oficjalnie wiemy, że zapowiadane zmiany wejdą w życie w sobotę, 14 września. Przedstawiciele banków wysyłają już powiadomienia do swoich klientów, informujące o tym, jak teraz będzie wyglądało logowanie do swojego konta internetowego, celem sprawdzenia stanu konta czy wysłania komuś pieniędzy. Również płatności zbliżeniowe nie będą wyglądały tak, jak dotychczas. Na ESKA.pl zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące tego, co się zmieni.

Zmiany w logowaniu do banku - uwierzytelnienie dwuskładnikowe

Jedną ze zmian będzie wprowadzenie tak zwanego uwierzytelnienia dwuskładnikowego. Do tej pory, wystarczyło podać jedynie login i hasło, aby zalogować się na swoje konto. W związku z wejściem w życie dyrektywy PSD2, po wpisaniu tych danych, SMS-em bądź poprzez aplikację mobilną dostaniemy specjalny kod do wprowadzenia. Dopiero wpisanie go umożliwi sprawdzenie stanu konta czy zrobienie przelewu. Dla tych, którzy nie lubią tracić czasu, mamy dobrą informację. Istnieje możliwość zapamiętania swoich urządzeń, by każdorazowo nie musieć wpisywać otrzymanego kodu.

Zmiany w logowaniu do banku - płatność zbliżeniowa

Jak wiadomo, dziś głównym sposobem dokonywania płatności jest używanie karty, a nie gotówki. Większość z nas, robiąc zakupy do 50 złotych, korzystało dotychczas z opcji zapłacenia zbliżeniowo. Było to bowiem szybkie i nie wymagało wprowadzania PIN-u. Teraz będziemy musieli wprowadzać PIN również wtedy, gdy suma naszych zakupów nie wyniesie wspomnianej kwoty. Co 5 transakcji, zostaniemy poproszeni o wpisanie czterocyfrowego kodu. Ma to zapobiec kradzieżom.

Najnowsze