Wybory parlamentarne 2019 - TERMIN wyborów do Sejmu i Senatu

2019-10-02 8:52 k.w.
Wybory parlamentarne
Autor: Jacek Dominski/REPORTER

Wybory parlamentarne to wybory, w trakcie których obywatele Polski, w drodze głosowania, wybierają swoich przedstawicieli - 460 posłów i 100 senatorów, do dwuizbowego parlamentu. Zgodnie z Konstytucją RP, wybory te odbywają się co cztery lata. Inaczej jest tylko w nadzwyczajnych przypadkach - kiedy kadencja Sejmu zostaje skrócona przez Sejm lub Prezydenta RP lub kiedy zostaje wydłużona w razie stanu nadzwyczajnego. Kiedy odbędą się tegoroczne wybory parlamentarne?

Wybory parlamentarne 2019 - TERMIN wyborów do Sejmu i Senatu powinna być istotna dla każdego Polaka. Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim pełnoletnim obywatelom Polski. Od momentu osiągnięcia odpowiedniego wieku, każdy z nas może wybrać swoich przedstawicieli do Sejmu oraz Senatu. W tym roku odbywać się będą wybory parlamentarne. Kiedy wrzucimy swoje glosy do urn wyborczych?

Wybory parlamentarne 2019 - data

Podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach, premier Mateusz Morawiecki zdradził, kiedy najprawdopodobniej odbędą się wybory parlamentarne. Według niego, powinny one mieć miejsce w pierwszym możliwym terminie, czyli w niedzielę 13 października. Datę wyborów wyznacza jednak Prezydent RP, dlatego czekamy na oficjalne ogłoszenie.

Najnowsze