Wszystkie niedziele wolne - To już pewne. Ostateczna wersja ustawy

i

Autor: Fot. Marek Konrad/REPORTER Wszystkie niedziele będą wolne. Tak przewiduje najnowsza wersja ustawy o zakazie handlu.

Wszystkie niedziele wolne - TO JUŻ PEWNE. Ustawa przegłosowana

2017-11-24 12:47

Znamy najnowszy projekt ustawy o zakazie handlu w niedzielę.  Według niego wszystkie niedziele będą wolne od 2019 roku

Ustawa o zakazie handlu w niedziele to jeden z gorętszych tematów ostatnich miesięcy. Polacy podzielili się na zwolenników i przeciwników pomysłu. Ustawa teoretycznie jest prorodzinna. Chodzi o możliwość zapewnienia większej ilości wolnego czasu rodzinom. Pomysł wspierają również biskupi i księża. W praktyce oznacza to jednak, że nie będą mogli w weekendy pracować studenci dzienni, kolejki w sklepach zdecydowanie się zwiększą, a pracę straci kilka milionów osób zatrudnionych w sklepach na pół etatu. Kiedy możemy spodziewać się zmian? Okazuje się, że pierwsze z nich czekają nas już w marcu 2018 roku. Kolejne w następnych latach. 

>>Sklepy online nieczynne w niedzielę. To już przesada?

Wszystkie niedziele od 2019 wolne

Posłowie przychylają się do pomysłu, aby każda niedziela była wolna. Ta pełna wersja czekałaby nas od roku 2019 lub 2020. W 2018 też nastąpiłyby jednak zmiany. Zakaz handlu obowiązywałby w dwie niedziele w miesiącu. Przypominamy, że karą za jego złamanie będzie grzywna w wysokości od tysiąca do 100 tysięcy złotych. Niezadowoleni z pomysłu wydają się być wszyscy - pracownicy sklepów, ich klienci, studenci. Zakaz nie będzie obejmował jedynie sklepów online i aplikacji. Czy to dobra zmiana dla Polski? 

Czy Polacy chcą zakazu handlu? 

Jak wynika z najnowszego badania Kantar TNS, 76 proc. Polaków jest przeciwko zakazowi handlu, natomiast popiera propozycję zagwarantowania pracownikom dwóch wolnych niedziel w miesiącu bez konieczności zamykania sklepów. Sprzeciw wobec zamykania sklepów w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca wynika z coraz większej świadomości społecznej konsekwencji tego rozwiązania. W dniach 20-23 października br. Kantar TNS zapytał reprezentatywną próbę mieszkańców Polski o opinię nt. propozycji wprowadzenia zakazu handlu w co drugą niedzielę. Co ciekawe, bardziej niż wzrostu cen na stacjach benzynowych czy w małych osiedlowych sklepach, Polacy obawiają się chaosu, korków i kolejek, z którymi będą musieli się zmierzyć w soboty poprzedzające niedziele z zakazem handlu (51 proc.) oraz braku dostępu do kin, restauracji i usług zlokalizowanych w centrach handlowych (46%). Natomiast problematyczne w równym stopniu co dezorientacja konsumentów, będzie zdaniem Polaków odebranie im możliwości wyboru formy spędzania wolnego czasu z rodziną w galeriach oraz utrudnienie robienia dużych, rodzinnych zakupów (44%). 
Chociaż ankietowani zwrócili uwagę na możliwość wzrostu cen w punktach wyjętych spod zakazu handlu, ich zdaniem będą one mniej uciążliwe niż dezorganizacja czy brak dostępu do funkcjonalności centrów handlowych. Wzrostu cen na stacjach benzynowych obawia się co trzecia osoba (35%), w małych osiedlowych sklepach - 44%. 

Zakaz handlu w niedzielę - Czego chcą Polacy? 

Wyniki tego samego badania ukazały również opinię społeczeństwa na temat różnych wariantów proponowanych zmian. Największym poparciem Polaków - 76 proc. - cieszy się zapewnienie pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel w miesiącu, bez konieczności wprowadzania zakazu handlu w jakiejkolwiek formie. 

Źródło: Materiały prasowe, Badanie zrealizowane w dniach 20 – 23 października 2017 r. metodą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI) na 1000-osobowej próbie mieszkańców Polski