Wizyta duszpasterska po kolędzie: co przygotować? Ile dać księdzu w kopertę? Kiedy jest kolęda 2016? Jeżeli masz problem z tym, jak się zachować w czasie kolędy, czyli świątecznej wizyty księdza w domu, to poradnik odpowie ci na najważniejsze pytania.
Wizyta duszpasterska 2017 kiedy?
To kiedy chodzi ksiądz po kolędzie zależy od wielkości parafii i obowiązków księdza. W małych parafiach często Kolęda zaczyna się tuż po świętach, jeszcze w starym roku. Najczęściej jednak wizyty duszpasterskie są planowane na początek roku. Szczegółowy harmonogram zwykle jest ogłaszany w czasie niedzielnych mszy, w gablotach w kościele (albo na stronach internetowych), czasami ogłoszenia są rozwieszane bezpośrednio w blokach.
Ksiądz po kolędzie - co przygotować?
Tradycyjnie przyjmuje się księdza z wizytą duszpasterską przy zapalonych świecach, z krucyfiksem na stole, a także kropidłem i naczyniem na święconą wodę. Zestawy na kolędę można kupić w sklepach z dewocjonaliami, a woda święcona zwykle to zapas jeszcze z Wielkanocy - w kościołach można wtedy wziąć wodę święconą od ministrantów.
Ile dać księdzu w kopertę na kolędzie?
To ile dać księdzu po kolędzie zależy często od miejscowości a także oczywiście od stopnia zaangażowania wiernego w życie swojej parafii. W wioskach i małych miastach, gdzie społeczność wiernych jest bardziej zżyta z Kościołem zwykle datki są większe i siegają 200 złotych. W dużych miastach zwykle datek dla księdza po kolędzie to około 20-50 złotych. Ile więc dać księdzu w kopercie? 50 -100 złotych będzie odpowiednim datkiem.