Wielkanoc: te tradycje to pogańskie zabobony. O ilu wiedziałeś?

2018-03-20 16:15
Wielkanoc: te tradycje to pogańskie zabobony. O ilu wiedziałeś?
Autor: Fot. East News/Adam STASKIEWICZ Koszyczek Wielkanocny

Wielkanoc jest najważniejszym świętem dla katolików. Niektóre tradycje pochodzą jednak z pogańskich czasów. Czy wiesz, które? Przeczytajcie więcej na ESKA.pl 

Święta Wielkanocne 2018 to czas zadumy i modlitwy, ale też radości i świętowania życia. W tym roku będziemy je obchodzić między 31 marca, a 2 kwietnia. Wielkanoc, chociaż jest najważniejszym świętem dla katolików, bardzo ściśle związana jest z pogańskimi obrządkami. Wiele z kultywowanych obecnie tradycji nawiązuje do dawnych obyczajów. Wśród nich są nawet najbardziej popularne symbole świąt. Czy wiedziałeś o wszystkich? 

Wesołego Alleluja! ŻYCZENIA Wielkanocne 2018, WIERSZYKI, SMS

Autor: brak danych

  Wesołego Alleluja! Już niedługo będziemy mogli się tak pozdrawiać! Życzenia wielkanocne, wierszyki i sms-y będą nam również bardzo przydatne w święta. Jakie wysłać bliskim? Najlepiej te, które wyrażają radość ze wspólnego

Wielkanoc - skąd się wzięła? 

Zanim Wielkanoc została zaadoptowana przez katolików i połączona ze zmartwychwstaniem Jezusa, było to również święto pogańskie. Według historyków wywodziło się od teutońskiej bogini światła i wiosny, znanej w języku Anglosasów jako Eastre. Już sama nazwa nie jest zatem chrześcijańska. Zwyczaj malowania jaj wielkanocnych wywodzi się natomiast z Persji. Najstarsze pisanki znaleziono na terenach Mezopotamii. 

Wielkanoc - pogańskie tradycje

Czas obchodzenia Wielkanocy nie jest przypadkowy. Mówimy o zmartwychwstaniu Jezusa w okresie gdy ziemia budzi się wiosną ponownie do życia. W czasie równonocy przypadały Adonie - zbliżone nieco do obecnych obchodów święta zmarłych. 

Zanim udacie się do kościoła z koszyczkiem, dobrze przyjrzyjcie się jego zawartości. Jajka były związane ściśle z dawnym świętem zmarłych i kościół początkowo zabrania ich spożywania w okresie Wielkanocy. Zmieniło się to w XII wieku. Przed posiłkiem należało jednak odmówić specjalną modlitwę. 

Również wesoły zając przynoszący dzieciom upominki nie ma nic wspólnego z Wielkanocą. Zając dawniej był symbolem płodności i zmartwychwstania i w ten sposób wślizgnął się do naszych tradycji. 

Magiczną rolę przypisywano również gałązkom wierzby, którymi dziś chętnie ozdabiamy nasze mieszkania. Oblewanie się wodą teraz jest nam znane jako Śmigus-Dyngus. Dawniej był to magiczny rytuał zapewniający płodność, czystość i zdrowie. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze