Niedziala Palmowa

i

Autor: pixabay

Wielkanoc 2022 - kiedy wypada Niedziela Palmowa i jak ją obchodzimy?

2022-04-10 8:54

W polskiej kulturze Niedziela Palmowa jest świętem szczególnie celebrowanym przez katolików. To czas duchowego przygotowania do świąt Wielkiej Nocy, a święcenie palm ma szczególne, symboliczne znaczenie. Sprawdź w jaki dzień przypada Niedziela Palmowa, jak przygotować się do Niedzieli Palmowej oraz jak ją odchodzić.

Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym. Przypada na ostatnią niedzielę przed Wielkanocą. Ten dzień upamiętnia przybycie Jezusa do Jerozolimy. Wydarzenie to zostało opisane we wszystkich czterech ewangeliach: św. Mateusz, św. Jana, św. Marka i św. Mateusza. Według ich przekazu Jezus wjechał do Jerozolimy na osiołku, a witający go ludzie rzucali na drogę gałązki palmowe. Stąd tradycja święcenia ozdobnych palemek na tydzień przed Wielką Nocą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wielkanoc 2022 - kiedy zaczyna się Wielki Post i ile trwa? [DATA]

Wielkanoc 2022 – jak obchodzimy Niedzielę Palmową?

Zwyczaj święcenie palm wprowadzony został w XI wieku. Dawniej, poświęcone palmy przechowywano cały rok, aby w spalić je w Środę Popielcową. Obecnie, cały rytuał zaczyna się w niedzielę. Podczas mszy ksiądz święci ozdobne gałązki, a po mszy z kościoła wyrusza uroczysta procesja na wzór IV-wiecznych procesji jerozolimskich. Jest to czas zadumy i wyciszenia. Podczas tego wydarzenia czytane są fragmenty z Biblii związane z ostatnimi dniami życia Jezusa na ziemi.

Co symbolizuje wielkanocna palma? Wielkanocna palma jest symbolem odradzającego się życia i nieśmiertelności duszy. Ta symbolika zrodziła się z wydarzenia jakim było zmartwychwstanie Chrystusa.

Wielkanoc 2022 – kiedy wypada niedziela Palmowa?

W tym roku Niedziela Palmowa przypada na dzień 10 kwietnia. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wilki Tydzień i przypada za siedem dni przed Wielką Nocą. Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym, więc każdego roku przypada na inny dzień, w zależności od daty święta Wielkanocnego.

Jak powstają wielkanocne koszyki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE