Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że święta Wielkiej Nocy obchodzone będą w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Wynika z tego, że Wielkanoc jest świętem ruchomym i każdego roku jego data jest inna, aczkolwiek zawsze oscyluje między 22 marca, a 25 kwietnia. Święta Wielkanocne 2022 wypadają 17-18 kwietnia, jednak kościelne uroczystości odbywają się również przed najbardziej z uroczystych dni – Wielkanocą – i jest to Wielki Tydzień, który trwa od 14-16 kwietnia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Przerwa świąteczna w Wielkanoc 2022 - ile wolnego od szkoły i pracy?
Wielkanoc 2022 – kalendarz świąt wielkanocnych
10 kwietnia 2022 - Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Tego dnia udajemy się do kościoła, aby poświęcić palemki, które są symbolem odradzającego się życia, a jego geneza sięga czasów, kiedy to Chrystus wjeżdżając na osiołku do Jerozolimy, powitany został rzucanymi na drogę palmowymi gałązkami.
14 kwietnia 2022 – Wielki Czwartek. To dzień upamiętniający ustanowienie Eucharystii przez Jezusa. Tego dnia Chrystus zasiadł do stołu z dwunastoma apostołami, a podczas Ostatniej Wieczerzy spożywali wino i chleb, które zostały zamienione w Krew i Ciało Chrystusa. W kościele odbywa się msza święta i symboliczne obmywanie nóg oraz obnażenie ołtarza.
15 kwietnia 2022 – Wielki Piątek. W kościołach nie odprawia się mszy świętych, lecz Liturgię Męki Pańskiej. Ksiądz zakłada czerwone szaty i dokonuje prostracji, czyli pada przed ołtarzem, pokazując swoje uniżenie wobec Boga, jako wyraz pobożności. Tego dnia czcimy męki Chrystusa, który został ukrzyżowany za nasze grzechy.
16 kwietnia 2022 – Wielka Sobota. Tego dnia również nie ma mszy świętej. Wierni przychodzą do świątyni z koszyczkami, w których znajdują się gotowe do symbolicznego poświęcenia pokarmy, które zostaną spożyte podczas uroczystego śniadania wielkanocnego. Tego dnia ciało Chrystusa zostało złożone do grobu, jest to zatem czas wyciszenia i żałoby.
17 kwietnia 2022 – Wielkanoc. To najbardziej uroczysty dzień świąt, ze względu na wydarzenie jakim było zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dzień rozpoczyna się od zapalenia w kościele Paschału, czyli świecy, którą ustawia się na środku prezbiterium, tuż obok ambony. W domu natomiast tradycją są spotkania w gronie rodzinnym, podczas których przy wspólnym stole radujemy się ze zmartwychwstania Jezusa.
18 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny zwany inaczej Lanym Poniedziałkiem lub śmigusem-dyngusem. Według chrześcijańskiej symboliki jest to dzień, który ma na celu, poprzez polewanie innych wodą, aby rozpędzić tłum, który rozmawiał o zmartwychwstaniu Jezusa. Poniedziałek Wielkanocny jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wielkanoc 2022 - co to za święto? Historia najważniejszego święta chrześcijańskiego