To imię oznacza "kobietę szlachetnego rodu". Kiedyś nosiły je nasze babcie, dziś już nikt o nim nie pamięta

2025-07-24 14:30

Po latach dominacji nowoczesnych i zagranicznych propozycji obserwujemy fascynujący powrót do korzeni i odrodzenie popularności imion, które królowały w Polsce kilka dekad temu. Jednak nie wszystkie niegdyś popularne imiona wracają do łask. Tak jest w przypadku tego imienia żeńskiego, które nosiły nasze babcie i ciocie.

To imię oznacza kobietę szlachetnego rodu. Kiedyś nosiły je nasze babcie, dziś już nikt o nim nie pamięta

i

Autor: katemangostar/Freepik/ Freepic.com

Mowa o imieniu Genowefa, które w Polsce po raz pierwszy zostało odnotowane dość późno, bo dopiero w 1711 roku. Imię to natomiast było chętnie nadawane w okresie powojennym i międzywojennym, jednak z czasem rodzice zaczęli po nie sięgać coraz rzadziej. Choć ma piękne znaczenie, dziś już nikt nie chce nazywać tak swoich córek.

Zobacz także: To imię nosi ponad pół miliona Polaków. Dziś już nikt tak nie nazywa synów

Imię Genowefa - znaczenie i pochodzenie imienia

Imię Genowefa ma pochodzenie romańsko-celtycko-germańskie. Wywodzi się od łacińskiego "gena" oznaczającego "ród, pochodzenie" oraz celtyckiego "wifa" oznaczającego "żonę". Stąd interpretuje się je jako "kobieta szlachetnego rodu" lub "córkę nieba". Imię Genowefa jest również związane ze św. Genowefą z Paryża, patronką miasta, która w V wieku słynęła z pobożności, pokory i cudownych mocy. Jej postać przyczyniła się do rozpowszechnienia imienia w całej Europie.

Oryginalne imiona dzieci polskich gwiazd. "Zaszalał" nie tylko Michał Wiśniewski

Charakterystyka osób o imieniu Genowefa

Genowefa to imię, które łączy w sobie historię, elegancję i szlachetne znaczenie. Osoby noszące to imię często są postrzegane jako kobiety inteligentne, wrażliwe i ambitne. Cechuje je silny charakter, pracowitość i odpowiedzialność. Są również lojalne, oddane rodzinie i przyjaciołom. Często mają artystyczną duszę i wrażliwość na piękno.

Popularność imienia Genowefa w Polsce

W Polsce imię Genowefa było popularne w pierwszej połowie XX wieku. Szczyt jego popularności przypadał na okres międzywojenny i powojenny. Dziś imię Genowefa nie jest już tak popularne jak kiedyś. Według rejestru danych PESEL opublikowanych w styczniu 2025 roku obecnie w kraju żyje 46 380 kobiet, które noszą imię Genowefa. W ostatnich latach zostało ono niemalże zupełnie zapomniane. Po raz ostatni imię to zostało nadane dziewczynkom dekadę temu. W 2015 roku otrzymały ją zaledwie dwie dziewczynki.

Quiz dla oczytanych. Uzupełnij brakujące słowo w tytule książki
Pytanie 1 z 15
Z tym chyba nie powinno być problemu: Henryk Sienkiewicz napisał powieść: "W ... i w puszczy"