żelki

i

Autor: pexels.com

quiz

Ten przysmak uwielbiają niemal wszystkie dzieci. Z czego zrobione są żelki?

2024-05-24 8:37

Żelki są jednym z najchętniej wybieranych przysmaków, przez dzieci. Nie da się jednak ukryć, że i dorośli po nie sięgają. Na rynku dostępne są przeróżne wersje, smaki czy kształty gumowych przysmaków. Ale z czego tak naprawdę powstają? Wszystkiego dowiecie z okazji niebywałego święta. Dzień Żelków obchodzony jest 28 marca!

Spis treści

  1. Międzynarodowy Dzień Żelków - 28 marca
  2. Żelki - historia
  3. Żelki - Jak powstają?
  4. Domowe żelki bez konserwantów

Międzynarodowy Dzień Żelków - 28 marca

"Już w starożytnej Grecji i Rzymie ludzie zajadali się słodyczami, głównie ciastkami oraz ciastami. Przez wiele wieków słodycze, z racji produkowania ich z cukru trzcinowego, były towarem luksusowym. W XIX wieku po raz pierwszy połączono cukier z żywicą akacjową, co po podgrzaniu dawało słodycze o gumowej konsystencji." - mgr inż. Sylwia Stiler-Wyszyńska z Uniwersytetu Śląskiego. Pani Sylwia zwróciła również uwagę na właściwości zdrowotne żelków: "Niestety nie do końca. W 100 gramach żelków znajduje się zazwyczaj około 12 łyżeczek cukru. Często niekorzystnie wpływają na naszą glikemię oraz stan zębów. Dużo zdrowsze od zwykłych żelków są żelki dla wegetarian, zamiast żelatyny zawierają one pozyskiwany z alg agar, który jest źródłem witamin i składników mineralnych. Jednak dzisiaj, w MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŻELKÓW, świętujmy. Smacznego" - czytamy. Wszystko wskazuje na to, że ważna jest świadomość tego co i jak spożywamy. Nie zapominajmy jednak, że jesteśmy tylko ludźmi i mamy swoje pokusy, a jednorazowe sięgnięcie po "żelkowy" produkt, nikomu jeszcze krzywdy nie zrobił.

Wegańskie żelki bez dodatku cukru. Polacy oszaleli na punkcie tego smakołyku!

Żelki - historia

Żelki to nic innego jak rodzaj cukierków z galaretki. Pierwsze żelki powstały w 1922 roku. Niemiecki cukiernik Hans Riegel wymyślił je i stworzył. Pierwszy owocowy żelek był w kształcie misia, a nazwany został "Tańczącym Misiem". Inspiracją do kształtu i nazwy tego przysmaku były popularne w tamtym czasie niedźwiedzie cyrkowe, które wykonywały przeróżne sztuczki. Nic więc dziwnego, że mimo tego, że kształty żelków są przeróżne, to właśnie te w kształcie misiów kojarzymy najbardziej.

Popularne słodycze w czasach PRL. Kojarzysz je? Sprawdź w tym quizie

Żelki - Jak powstają?

Producenci żelków strzegą swoich receptur jak skarbu, ale wiadomo jednak, że niemal wszystkie żelki zawierają w swoim składzie te składniki. Na pierwszym miejscu jest oczywiście cukier i dekstroza, która odpowiada za słodki smak żelków. Co prawda odchodzi się od używania produktów odzwierzęcych do produkcji żelków, ale jeszcze niedawno w ich składzie mogliśmy znaleźć żelatynę wieprzową. W tych czasach używa się raczej żelatyny i syropu glukozowego. Żelatyny używa się, by żelki miały charakterystyczną sprężystość i elastyczność, a syrop wpływa na przezroczystość produktu. W żelkach znajdziemy również skrobię, olej roślinny i kwas cytrynowy. Nie da się ukryć, że w sklepowych żelkach znajduje się oprócz podstawowych składników, wiele konserwantów i szkodliwych dodatków.

Domowe żelki bez konserwantów

Na stronie internetowej "Winiary" znajduje się prosty przepis na wykonanie domowych żelków. To ważne, by zwracać uwagę na to, co się spożywa. W domowych wyrobach nie znajdziemy bowiem konserwantów. Jak podaje "Winiary", do przygotowania domowej wersji żelków, wystarczą tylko 3 składniki: szklanka klarowanego soku owocowego, 10 łyżek żelatyny i odrobina cukru lub miodu wedle uznania. Wielu z was zastanawia się pewnie jak nadać domowym wyrobom "żelkowy" kształt? Nic prostszego! Wystarczy silikonowa foremka, z której wykonuje się np ciasteczka lub pralinki. Widzicie? Nic skomplikowanego!

Dżem truskawkowy bez konserwantów

Słodki quiz. Rozpoznasz słodycze na zdjęciach? To nie takie proste, jak myślisz!

Pytanie 1 z 15
Na zdjęciu znajduje się garść:
Słodki quiz. Rozpoznasz słodycze na zdjęciach? To nie takie proste, jak myślisz!