Pierwsze pylenie możemy odczuć już w lutym. Wtedy to do życia budzi się leszczyna i olcha i taki stan będzie utrzymywał się do końca marca. Pod koniec tego miesiąca zaczyna też pylić topola. To ona najczęściej jest powodem cierpienia alergików. A to dopiero początek…
Co pyli w kwietniu?
W kwietniu roślinność odradza się na całego. Maksymalne wartości pylenia osiąga wtedy topola. Do tego dochodzi brzoza, dąb i powodujący alergie również jesienią grzyb pleśniowy Cladosporium. Wydaje się, że to dużo? W maju nie jest lżej.
Co pyli w maju?
W maju zaczynają pylić trawy i będą pylić aż do września. Uczuleni na trawy muszą więc uważać na każde sezonowe koszenie. Dokuczać też może kulminacja pylenia dębu. Do tego unosić się będą pyłki szczawiu, pokrzywy i pleśni Alternaria.
Co pyli w czerwcu?
W czerwcu najdokuczliwsze jest pylenie traw i chwastów. Pokrzywa, babka lancetowata czy szczaw to również jedne z popularniejszych alergenów. Choć wtedy drzewa przestają być tak intensywnie odczuwalne, w powietrzu wyczuwalna może być jeszcze lipa.
Jak radzić sobie z alergią?
Niestety jak na wiele dolegliwości możemy znaleźć „domowe sposoby”, tak z alergiami może być naprawdę trudno. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie testów na alergię i dobranie odpowiednich leków. Nieleczone alergie nie tylko są uciążliwe, ale mogą poważnie odbić się na naszym zdrowiu.