Rozbudowa oczyszczalni ścieków we wsi Racot

2018-12-10 15:04
WRPO Leszno
Autor: Eska WRPO Leszno

Ekologia to ważny aspekt naszego życia. Systemy solarne, fotowoltaika, czy ekologiczne systemy grzewcze są coraz częściej wykorzystywane w naszym regionie.

We wsi Racot postawili na słońce. To wykorzystywane będzie do osuszania osadów ściekowych w rozbudowywanej przy wsparciu Funduszy Europejskich oczyszczalni ścieków.

- Gmina Kościan, jest gminą, która intensywnie się rozwija i coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie, na budowę na terenie naszej gminy. W związku z tym zaistniała potrzeba rozbudowy istniejącej oczyszczalni ścieków we wsi Racot, która przy zwiększającej się liczbie jej mieszkańców wymusza jakby zwiększenie mocy ale równocześnie wprowadzenie pewnych nowinek - mówi Andrzej Przybyła, wójt gminy Kościan.

- Inwestycja przewiduje przebudowę istniejącej oczyszczalni poprzez budowę dwóch nowych ciągów technologicznych, adaptowanie istniejących budynków, budowę solarnej suszarni osadów. To jest nowoczesna technologia. Ta suszarnia będzie wyposażona w urządzenia mechanicznego przewracania tego osadu. Jeżeli chodzi o dofinansowanie to dotyczy to oczyszczalni ścieków jak również wymianę nieszczelnej kanalizacji w miejscowości Turew. Wody gruntowe dostają się do kanalizacji i no niestety niszczą nam złoża - dodaje Leszek Nowak, pracownik Urzędu Gminy.

WRPO Leszno
Autor: Eska WRPO Leszno

Koszt rozbudowy oczyszczalni ścieków w Racocie to prawie 16 milionów złotych z czego ponad 7 milionów dołożyła Unia Europejska. Unijne dotacje można otrzymać nie tylko na projekty związane z ekologią – na jakie jeszcze? O tym przeczytacie na stronie http://wrpo.wielkopolskie.pl. Unijny konkurs „Młodzi wiedzą o funduszach” trwa – nauczycieli i uczniów z wielkopolskich szkół średnich zapraszamy do udziału.

Jak unijne pieniądze zmieniają południową Wielkopolskę - o tym w kolejnych wydaniach audycji. Zmieniamy Wielkopolskę – czyli o funduszach europejskich dla Leszna i okolic. Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze