Rekrutacja na studia 2020 - czy można na więcej niż jeden kierunek? Najczęściej zadawane pytania

2020-07-09 13:04 MK
Praca licencjacka
Autor: Karol Makurat/REPORTER

Już za moment, tegoroczni maturzyści staną przed jedną z najważniejszych decyzji w ich dorosłym życiu. Mowa oczywiście o wyborze studiów. Rekrutacje na uczelnie wyższe ruszyły. Na ESKA.pl znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w kontekście przebiegu rekrutacji, m.in.: Czy można rekrutować na więcej niż jeden kierunek na uczelni? Sprawdźcie koniecznie!

Rekrutacja na studia 2020 - czy można rekrutować na więcej niż jeden kierunek na uczelni? Czy ze względu na pandemię koronawirusa terminy składania podań są wydłużone? Odpowiedzi na te i inne najczęściej zadawane pytania znajdziecie już teraz na ESKA.pl! Wybór studiów to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Otrzymanie wykształcenia wyższego w danej dziedzinie wiąże się z otwarciem wielu drzwi na rynku pracy.

W związku z pandemią koronawirusa, maturzyści nie przystąpili do egzaminów dojrzałości w maju, tak jak planowano. Sesja egzaminacyjna rozpoczęła się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Zmiana ta znalazła swoje odzwierciedlenie w terminach rekrutacji na studia wyższe. Na oficjalnej stronie GOV opublikowano rekomendacje dla uczelni dotyczące tegorocznej rekrutacji na studia. Jednym z głównych punktów jest ten dotyczący zgodności terminów rekrutacji z ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej harmonogramem przeprowadzenia egzaminu maturalnego w 2020 roku. O co jeszcze najczęściej pytają maturzyści?

Ósmoklasiści skończyli egzaminacyjny maraton. Jakie mają plany?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Rekrutacja na studia 2020 - pytania

Proces rekrutowania na wymarzoną uczelnię wyższą jest bardzo stresujący dla wielu uczniów. Studia są czasem, kiedy młodzi ludzie najczęściej decydują się na opuszczenie domu rodzinnego i przeprowadzkę do miasta, w którym znajduje się uniwersytet. Wobec tego, w ich głowach pojawia się wiele pytań.

  • Czy można rekrutować na więcej niż jeden kierunek na uczelni?

Tak, można. Należy jednak pamiętać o tym, że wnoszona przez przyszłego studenta opłata przypisana jest tylko do jednego kierunku. Rekrutując na dwa dostępne na uczelni kierunki, opłatę rekrutacyjną trzeba uiścić dwa razy. Jej wysokość zależna jest od tego, czy na dany kierunek studiów prowadzone są egzaminy wstępne czy też nie.

  • Czy można starać się o zwrot opłaty rekrutacyjnej?

Tak, to również jest możliwe w kilku przypadkach: braku rejestracji w systemie IRK, wpłacenia za dużej kwoty, niezdania egzaminu maturalnego czy zaksięgowania wpłaty po terminie. O szczegółach przeczytacie na oficjalnych stronach internetowych uczelni wyższych.

  • Do kiedy trwa rekrutacja na studia?

To również jedno z najczęściej zadawanych pytań. W większości przypadków rekrutacja trwa do połowy sierpnia. Uczniowie otrzymają wyniki dokładnie 11 sierpnia 2020 roku. Terminów rekrutacji należy szukać na oficjalnej stronie internetowej uczelni.

Najnowsze