Co z Chanuką w Pałacu Prezydenckim? Jest decyzja Karola Nawrockiego

2025-12-15 10:26

Prezydent Karol Nawrocki podjął decyzję o zakończeniu wieloletniej tradycji obchodów Chanuki w Pałacu Prezydenckim. Co ciekawe, została ona zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego. Swoją decyzję Nawrocki zapowiadał już w kampanii wyborczej, tłumacząc ją przywiązaniem do wartości chrześcijańskich.

Nawrocki zrywa z tradycją Chanuki w Pałacu Prezydenckim

i

Autor: Pixabay / PAP/Rafał Guz (kółeczko)/ PAP

Chanuki u prezydenta Nawrockiego nie będzie

Jak informuje "Rzeczpospolita", w tym roku w Pałacu Prezydenckim nie odbędą się obchody żydowskiego Święta Świateł. Przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce potwierdzili, że nie otrzymali zaproszeń na uroczystość, co oznacza odwołanie wydarzenia. To przełomowa decyzja, ponieważ prezydent Karol Nawrocki zrywa z ten sposób z tradycją, którą kultywowali jego poprzednicy, w tym Andrzej Duda i Bronisław Komorowski.

Decyzja prezydenta nie jest zaskoczeniem dla osób, które śledziły jego kampanię wyborczą. Już w styczniu, Nawrocki jasno zadeklarował swoje stanowisko. Zapytany o to, czy jako prezydent zamierza kontynuować tradycję zapalania świec chanukowych, odpowiedział przecząco.

– Nie. Ja swoje przywiązanie do wartości chrześcijańskich traktuję poważnie, więc obchodzę święta, które są bliskie mojej osobie – zadeklarował wówczas przyszły prezydent.

Nawrocki zrywa z tradycją Lecha Kaczyńskiego

Tradycję zapraszania przedstawicieli społeczności żydowskiej do Pałacu Prezydenckiego na uroczystość zapalenia świec chanukowych zainicjował w 2006 roku prezydent Lech Kaczyński. Był to ważny gest, postrzegany jako symbol otwartości i dialogu międzykulturowego. Przez lata ceremonia stała się stałym elementem kalendarza głowy państwa. Decyzję obecnego prezydenta skomentował wicepremier Radosław Sikorski, pisząc na platformie X(Twitter): "Ciekawe, czy Prezes ujmie się za spuścizną brata". To oczywiste nawiązanie do prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, czyli głównego akuszera prezydentury obecnej głowy państwa. 

Ostro zareagował też europoseł Lewicy Robert Biedroń, który w Polsat News stwierdził, że "jest przekonany, że Lech Kaczyński widząc poczynania prezydenta Nawrockiego, przewraca się w grobie".

Choć Chanuka nie zagości w Pałacu Prezydenckim, uroczystość odbędzie się w Sejmie. Jak podkreśla rabin Szalom Dow Ber Stambler, przewodniczący Chabad-Lubawicz w Polsce, współpraca z Kancelarią Sejmu układa się bardzo dobrze. Marszałek Włodzimierz Czarzasty zapewnił, że nie zamierza rezygnować z żadnych tradycji parlamentarnych, a więc Chanuka 15 grudnia w budynku parlamentu się odbędzie.

Przypomnijmy, że to właśnie podczas sejmowej Chanuki w 2023 roku doszło do pamiętnego incydentu gaśnicowego w wykonaniu Grzegorza Brauna. Niedawno w tej sprawie ruszył proces przed warszawskim sądem.

Braun zgasił świece w Sejmie. Zobacz zdjęcia:

Warzecha kontra - Grzegorz Braun 04.07.2025