Płatki jaglane zazwyczaj polecane są w diecie niemowląt jako naturalnie bezglutenowy, lekkostrawny i odżywczy produkt o szerokim zastosowaniu. Faktycznie, na bazie płatków jaglanych można przygotować pyszny i szybki kleik z różnymi dodatkami. Ale płatki jaglane to nie tylko danie dla maluchów. Proso, z którego się je produkuje, jest bardzo zdrowym zbożem, które dostarcza wielu cennych składników. Jeżeli masz dość owsianki i znudziła ci się już granola, płatki owsiane mogą być ciekawą i niecodzienną propozycją na zdrowe śniadanie. Wyjaśniamy, dlaczego warto je włączyć do menu.
Przyjazne osobom chorym na celiakię
W odróżnieniu od żyta, jęczmienia czy pszenicy, proso nie zawiera glutenu - białka nietolerowanego przez osoby cierpiące na alergię oraz chorobą trzewną (celiakię). Ponadto, proso jest bardzo lekkostrawne i przyjazne nawet nadwrażliwym jelitom. Kasza i płatki jaglane doskonale sprawdzają się u pacjentów wymagających lekkiej, delikatnej diety, np. po operacjach lub stanach zapalnych przewodu pokarmowego.
Osoby chore na celiakię - zwłaszcza w pierwszych tygodniach po diagnozie - zazwyczaj borykają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony żołądka i jelit. Właśnie teraz jaglanka i wszelkie inne potrawy na bazie płatków jaglanych sprawdzą się idealnie i skutecznie ukoją podrażniony układ trawienny.
Źródło cennych witamin i mikroelementów
Płatki jaglane to produkt, po który może sięgać każdy. Porcja pożywnej jaglanki to cenne źródło witamin z grupy B, witaminy E oraz cynku. Ponadto, płatki z ziaren prosa zawierają też lecytynę, żelazo, fosfor, miedź i wapń. Śniadanie na bazie płatków jaglanych reguluje nie tylko pracę jelit, ale także korzystnie wpływa na funkcjonowanie nerek.
Idealna propozycja na pyszne i zdrowe śniadanie
Płatki jaglane możesz potraktować jako zamiennik płatków owsianych. Przygotujesz je w ten sam sposób - gotując porcję na wodzie lub mleku albo zalewając płatki jogurtem. Kompozycja smakowa jaglanki zależy tylko od ciebie. Puść wodze fantazji i łącz płatki z owocami, bakaliami i kawałkami orzechów. Jeżeli lubisz smak szarlotki, nałóż na wierzch jaglanki kilka łyżeczek duszonego jabłka i posyp danie cynamonem. Brzmi pysznie i tak samo smakuje!
Na bazie płatków jaglanych możesz upiec też pyszne ciasteczka i batoniki musli albo przygotować domowe musli. Poszukaj własnych inspiracji i przekonaj się, że płatki jaglane to nieograniczone pole kulinarnych możliwości.