Pierwsza gwiazdka 2021: o której jest? Kiedy można siadać do stołu?

i

Autor: Unsplash - Super Panel

Pierwsza gwiazdka 2022 - o której? Kiedy można siadać do stołu?

2022-12-24 9:27

Zgodnie z tradycją, kolacja wigilijna zaczyna się, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Na to zjawisko czekają zarówno dorośli, jak i dzieci. O której godzinie w tym roku zaświeci pierwsza gwiazdka? Kiedy można siadać do świątecznego stołu? Sprawdziliśmy.

Pierwsza gwiazdka 2022 to ważny symbol, który zwiastuje dobrą nowinę. Zgodnie z tradycją, wieczerza wigilijna powinna rozpocząć się wraz z nadejściem pierwszej gwiazdki. Nawiązuje ona do Gwiazdy Betlejemskiej, zwiastującej narodziny Jezusa, za którą podążali trzej mędrcy. Poszukiwanie pierwszej gwiazdki zazwyczaj powierza się dzieciom, które nie mogą doczekać się wspólnego świętowania podczas wigilijnej kolacji oraz prezentów. Nic więc dziwnego, że te chciałyby wiedzieć, o której godzinie będzie pierwsza gwiazdka 2022. Warto jednak pamiętać, że tego dnia nie musimy ściśle trzymać się astronomicznej klasyfikacji. Pierwsza gwiazdka jest symboliczna, dlatego możemy za nią uznać obiekt, który jako pierwszy pojawi się na niebie i zostanie przez nas zauważony. W poprzednich latach były to zazwyczaj planety np. Wenus. Podobnie będzie w tym roku. Jowisz będzie pierwszym punktem dostrzegalnym na wieczornym niebie.

Boże Narodzenie 2022 - najgorsze prezenty. Tego nie kupuj pod choinkę!

Najbardziej ODJECHANE prezenty pod choinkę dla GEEKÓW | ESKA XD - Mobmania #63

Pierwsza gwiazdka 2022 - o której?

Pierwsza gwiazdka, co roku pojawia się o innej porze. Wszystko zależne jest od tego, o której godzinie zachodzi słońce i następuje zmierzch. 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia 2022 Słońce zajdzie wyjątkowo wcześnie, bo około godziny 15.30. Wszystko wskazuje więc na to, że już od około godziny 16.00 będzie można wypatrywać na niebie pierwszej gwiazdki i wspólnie zasiąść do kolacji wigilijnej.

Boże Narodzenie 2022 - muzyczne prezenty. Najlepsze pomysły na upominki dla fanów muzyki