Festiwal w Opolu 2024

Opole 2024 - kto wystąpi? Prezentujemy listę artystów

2024-05-31 14:37

61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu rozpocznie się już lada dzień. Pierwsze koncerty odbędą się już 31 maja. Opole to festiwal, który zyskał miano kultowego. Wiadomo, że na deskach Amfiteatru Tysiąclecia pojawi się Sława Przybylska, która świętować będzie 60-lecie debiutu w Opolu. Kto wystąpi podczas tegorocznej imprezy?

Festiwal w Opolu rozpocznie się 31 maja i potrwa do 2 czerwca. W ubiegłym roku Opole świętowało okrągłe, 60. urodziny. Impreza, którą organizuje Telewizja Polska i Miasto Opole przez lata zyskało miano kultowej, choć w ostatnich latach zainteresowanie wydarzeniem nieco spadło zarówno wśród widzów, jak i artystów, którzy niechętnie pojawiali się na imprezie.

Opole 2024 - szykują się spore zmiany

Po serii zmian, jakie zaszły w Telewizji Polskiej na początku roku ogłoszono także, że dotknął one również opolski festiwal. Według zapewnień nowego dyrektora artystycznego, którym został znany z produkcji takich formatów, jak "Dancing With The Stars. Taniec z gwiazdami", wcześniej pracował przy produkcji "Mam talent" i "X Factor" Wojciech Iwański, zapowiedział on, że festiwal ma znów odzyskać dawny blask i ponownie stać się wielkim świętem muzyki, jak miało to miejsce w przeszłości.

Król lew, Sanah a może Bruno Mars? Zaśpiewaj i wybieraj kolejną piosenkę! | Dokończ piosenkę 19

Opole 2024 - kto wystąpi?

Lista tegorocznych artystów, którzy wystąpią podczas 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jest imponująca. Pojawi się na niej wielu artystów, których w ubiegłych latach nie widzieliśmy na imprezach organizowanych przez publicznego nadawcę.

31 maja - Premiery

W koncercie Premier zobaczymy 10 wykonawców, którzy tego wieczora zaprezentują swoje nowe utwory, będą to:

Alicja Szemplińska („Spokojnie Panowie”), Lanberry („Co ja robię tu”), Józefina & Skubas („Gdy jest brzydko”), Łukasz Drapała („Nie będziesz sama”), Piotr Cugowski („Cisza przed burzą”), Zabłocki Osobiście & Czesław Mozil („Ławeczka”), Monika Lewczuk („Lekko”), Marcin Sójka („Dom z piasku”), Tatiana Okupnik („Wracam”), Jan Górka („No powiedz mi”) – laureat programu „The Voice of Poland”.

Koncert Premier poprowadzą Andrzej Piaseczny i Kayah. Gośćmi specjalnymi, którzy wystąpią podczas recitalu Michała Bajora z okazji 50-lecia jego debiutu w Opolu, będą: Alicja Majewska, Kayah i Włodzimierz Korcz. W piątek odbędzie się również koncert Debiutów, w którym udział wezmą: Klaudia Marzec, Zalia, Lou Lou Safran, Norbert Wronka, Iga Kozacka, Wojtek Stefanowski, Natalia Muianga, Dominika Dobrosielska (laureatka „Szansy na Sukces”, jesień 2023), Lina (laureatka konkursu Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu) oraz Alan Cymbalista (laureat „Szansy na Sukces”, wiosna 2024).

Wiadomo także, że tego wieczora na scenie ma pojawić się legenda estrady Sława Przybylska, która po raz pierwszy w Opolu wystąpiła 60 lat temu. Artystka wystąpi przed debiutami, tuż po recitalu Michała Bajora.

Tego wieczoru, tuż po koncercie Premier, odbędzie się także jubileuszowy koncert Michała Bajora, który świętować będzie 50-lecie debiutu w Opolu, kiedy to w 1974 r. na XII KFPP zaprezentował utwór „I niby cóż” w koncercie „To śpiewa młodość”. Gośćmi jego recitalu będą m.in. Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz i Kayah. 

1 czerwca - Superjedynki znów zostaną przyznane

Drugi dzień festiwalu upłynie w rockowym brzmieniu. Na scenie Amfiteatru Tysiąclecia pojawią się największe gwiazdy polskiej sceny rockowej: Lady Pank, Wilki, Big Cyc, Bajm, Proletaryat, Kobranocka, Kasia Kowalska, Krzysztof Zalewski, Tomek Lipiński, Oddział Zamknięty, Sztywny Pal Azji i Chłopcy z Placu Broni.Po ośmiu latach znów zostaną przyznane nagrody Superjedynki, którymi nagradzano artystów za ich osiągnięcia w minionym roku. Do Opola tego wieczoru po wieloletniej przerwie powróci także uwielbiany przez widzów Kabareton.

2 czerwca - koncert ku czci Janusza Kondratowicza

Ostatniego dnia festiwalu najwięksi artyści polskiej sceny muzycznej uczczą pamięć Janusza Kondratowicza, który odpowiadał za teksty piosenek takich legendarnych artystów, jak: Czerwono-Czarni, Czerwone Gitary, Anna Jantar, Krzysztof Klenczon, Halina Frąckowiak, Zdzisława Sośnicka czy Irena Jarocka. Na scenie zaprezentują się: Kayah, Mietek Szcześniak, Natalia Kukulska, Staszek Sojka, Roxie Węgiel, Piotr Cugowski, Damian Ukeje, Ewelina Flinta, Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Andrzej Lampert, Natalia Przybysz, Kasia Moś, Ania Rusowicz, Bovska, Krzysztof Zalewski, Ania Karwan, Alicja Majewska, Kasia Wilk oraz Marcin Wyrostek.