W Polsce regularne oddawanie krwi to nie tylko akt altruizmu, ale również możliwość skorzystania z szeregu przywilejów. Oprócz zagwarantowanych dni wolnych od pracy czy zniżek na bilety w transporcie zbiorowym honorowi dawcy mogą uzyskać rabaty na paliwo. Oto stacje, które oferują takie zniżki, i zasady ich działania.
Tańsze paliwo za krwiodawstwo na tych stacjach
Zniżki dla regularnych dawców oferuje sieć Orlen i związana z nią Bliska. Rabaty wraz z aplikacją VITAY wynoszą 8 lub 12 gr na 1 litr paliwa. Co więcej, krwiodawcy mogą też liczyć na 10% zniżki na oleje silnikowe i płyny do spryskiwaczy. Innymi sieciami stacji paliw z przecenami dla honorowych dawców krwi są MOL i LOTOS. W tych przypadkach również należy posiadać aplikację, a w zależności od stopnia dawcy oraz rodzaju paliwa ulgi wahają się od 5 do nawet 25 gr na 1 litr. Ponadto, wszyscy dawcy otrzymują 15% zniżki na automatyczną myjnię.
Jak skorzystać z takich możliwości? Należy posiadać aplikację naszej stacji i przesłać zgłoszenie z numerem rejestracyjnym pojazdu oraz legitymacją Honorowego Dawcy Krwi, Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi lub Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu na adres [email protected] lub [email protected].
Zobacz też: Wakacyjne promocje na stacjach paliw ruszyły. Gdzie najtaniej?
Kto może oddawać krew?
Oddawać krew może osoba pełnoletnia do 65. roku życia, ważąca co najmniej 50 kg, ciesząca się dobrym zdrowiem i posiadająca ważny dokument tożsamości. Należy unikać oddawania krwi po spożyciu alkoholu, zażyciu narkotyków lub w trakcie leczenia antybiotykami. Krew mogą oddawać osoby, które nie chorują przewlekle (np. na cukrzycę czy choroby serca), nie są w grupie ryzyka zakażenia HIV, HBV, HCV ani nie miały kontaktu z osobami chorymi zakaźnie. Decyzję o dopuszczeniu do oddania krwi podejmuje lekarz w punkcie krwiodawstwa po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badania.
Zobacz też materiał "Poradnika Zdrowie": Czy oddawanie krwi osłabia organizm? Fakty i mity o anemii