Od 1956 roku w Konkursie Piosenki Eurowizji wybrzmiało ponad 1700 piosenek. Wykonawcy niektórych z nich osiągnęli międzynarodowy sukces, w czym niewątpliwie kluczowy był występ na największym widowisku muzycznym na świecie. Kto zalicza się do tej grupy?
Eurowizja: ABBA i Olivia Newton-John w jednym roku
19. edycja konkursu w Brighton zapisała się na kartach historii Eurowizji jako początek kilku zjawiskowych karier. Bez wątpienia, najbardziej spektakularny sukces osiągnął zespół ABBA. Reprezentanci Szwecji wygrali z utworem "Waterloo", rozpoczynając międzynarodową karierę, która zrewolucjonizowała trendy muzyczne. Anni-Frid, Agnetha, Benny i Björn sprzedali ponad 300 mln płyt, wydając osiem albumów. Wielka reaktywacja nastąpiła wraz z krążkiem "Voyage" w 2021 roku.
Do legend Eurowizji przeszła też konkurentka Abby z Eurowizji 1974, Olivia Newton-John. Brytyjska reprezentantka była już profesjonalną wokalistką, a nawet laureatką Grammy. Czwarte miejsce nie przeszkodziło jej w dalszej karierze. Po konkursie zyskała większą popularność, co przełożyło się na wielkie sukcesy w latach 70. i 80. Najbardziej znany jest jej występ w musicalu "Grease".
Kulisy wygranej Céline Dion
Swój światowy sukces kanadyjska ikona zawdzięcza wygranej w finale Eurowizji 1988. Reprezentując Szwajcarię, 20-letnia wówczas Céline Dion wykonała utwór "Ne partez pas sans moi". Szczęście się do niej uśmiechnęło i zwyciężyła z przewagą zaledwie jednego punktu. Wkrótce wydała pierwsze hity po angielsku i wyruszyła w europejską trasę koncertową. Podczas Eurowizji zapłonęło uczucie między nią a menadżerem - René Angélilem. Pobrali się sześć lat później.
Polecany artykuł:
Eurowizja wypromowała te gwiazdy
Na samym początku kariery w konkursie udział wziął także Julio Iglesias. Artysta, który sprzedał ponad 200 mln płyt, reprezentował swój kraj z debiutanckim singlem "Gwendolyne" w 1970 roku. Swój sukces Eurowizji zawdzięcza też France Gall. Ikona francuskiego popu wygrała konkurs w 1965 roku. Numer "Poupée de cire, poupée de son" stał się hitem, a największym sukcesem w dorobku piosenkarki był utwór "Ella, elle la".
Popularnymi zespołami stali się Brotherhood of Man i Bucks Fizz, zwycięzcy w barwach Wielkiej Brytanii w latach 1976 i 1981. Obie grupy sprzedały po kilkanaście milionów płyt. Z kolei Gina G, która reprezentowała Brytyjczyków w 1996 roku z debiutanckim singlem "Ooh aah... just a little bit", otrzymała za ten numer nominację do Grammy.
W ostatnich latach najbardziej spektakularną karierę po konkursie rozwinęli Måneskin. Włoscy zwycięzcy z 2021 roku sprzedali ponad 40 mln płyt, osiągnęli 4 mld odsłon swoich piosenek i wydali krążki, które otrzymały ponad 130 platynowych certyfikacji.
Nie można też nie wspomnieć o polskich artystach, dla których Eurowizja przyniosła przełomowy moment. Po drugim miejscu w 1994 roku Edyta Górniak stała się wielką gwiazdą. Rozpędu nabrały też kariery Anny Marii Jopek, Cleo czy Michała Szpaka.