Spis treści
- Pociągiem na Bałkany do końca sierpnia
- Pociąg Kraków - Warszawa - Wilno
- Tymi pociągami odwiedzimy sąsiednie stolice
27 czerwca ze stacji Warszawa Wschodnia ruszył pierwszy pociąg Adriatic Express. Uruchomione przez PKP InterCity połączenie do Rijeki w Chorwacji, przez Czechy, Austrię i Słowenię, należy do najdłuższych obecnie dostępnych w całej Europie. Gdzie jeszcze można się wybrać pociągiem bezpośrednio z Polski? Jest w czym wybierać.
Pociągiem na Bałkany do końca sierpnia
Bilety na miejsca leżące w Adriatic Express rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Bezpośrednie połączenie do państw byłej Jugosławii - Słowenii i Chorwacji, spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem. Pociąg rusza z Warszawy 4 razy w tygodniu o 13:44 i dociera do celu po niecałych 20 godzinach - ok. 10:00 kolejnego dnia. Trasa wiedzie przez Opoczno, Katowice czy Rybnik, gdzie mogą dosiąść się pasażerowie z innych części Polski. Następnie, stacje pośrednie to m.in. Ostrava, Wiedeń, Graz, Maribor, Ljubljana, Opatija. Pociąg powrotny z Rijeki rusza o 18:15.
Pociąg Kraków - Warszawa - Wilno
PKP InterCity w 2022 roku powróciło na tory w Litwie. Obecnie przewoźnik oferuje bezpośrednie połączenie z Krakowa przez Warszawę do Wilna. Pociąg IC Hańcza rusza ze stolicy Małopolski o 3:48, do Warszawy przez Kielce dociera po 7:30. Dalej, po postojach w m.in. Białymstoku i Suwałkach melduje się w Mockavie po litewskiej stronie granicy o 14:35. Jak informuje PKP InterCity, na tej stacji konieczna jest przesiadka ze względu na zmianę szerokości toru. O 15:11 pociąg rusza dalej, zatrzymując się w Mariampolu i Kownie, aż o 17:30 dociera do Wilna.
Z powrotem Hańcza opuszcza stolicę Litwy o 12:35. Podróż do Warszawy zajmuje ok. 7,5 godziny, czyli kończy się ok. 20:00, a planowy przyjazd do Krakowa Głównego to godzina 23:52.
Zobacz też: Litwa - najpopularniejsze atrakcje. Top 5 miejsc do zobaczenia
Tymi pociągami odwiedzimy sąsiednie stolice
PKP InterCity zabiera pasażerów także do innych stolic państw w naszym regionie Europy - Berlina, Bratysławy, Budapesztu, Pragi i Wiednia. Najwięcej połączeń bezpośrednich istnieje między Polską a stolicą Niemiec. To codziennie aż 10 par pociągów, które łączą polskie miasta ze stacją Berlin Gesundbrunnen. W obie strony istnieją następujące połączenia:
- EIC Berlin Warszawa Express (Warszawa - Poznań - Berlin) - 6 razy na dobę
- EIC Galicja i Wawel (Przemyśl - Kraków - Wrocław - Zielona Góra - Berlin) - 2 razy
- EIC Odra (Kraków - Wrocław - Zielona Góra - Berlin) - 1 raz
- EIC Gedania (Gdynia - Bydgoszcz - Poznań - Berlin) - 1 raz
Wiedeń:
Do Wiednia z Polski mamy 3 bezpośrednie połączenia. Z Warszawy Wschodniej pociąg IC Chopin rusza 19:39. Przez Kraków dociera do stolicy Austrii o 5:25, a dalej przez Salzburg jedzie do Monachium. Ponadto, do Wiednia kursują pociągi IC Danubis z Krakowa i IC Porta Moravica z Przemyśla przez Kraków.
Praga:
Na trasie Warszawa - Praga kursują 4 pociągi dziennie, tj. 3 przez Katowice i 1 przez Kraków. Zainteresowaniem turystów udających się do stolicy Czech cieszy się też uruchomione połączenie IC Baltic Express z Gdyni do Pragi przez Poznań i Wrocław - również 4 razy na dobę.
Budapeszt i Bratysława:
Pociąg łączący stolice Polski, Słowacji i Węgier kursuje 2 razy na dobę. Jedno z połączeń wiedzie przez Katowice, a drugie - przez Kraków.
Zobacz też: "Mazowiecki Balaton" przyciąga tłumy. Z Warszawy dopłyniesz tam statkiem