Nie kupisz biletu na pociąg. Taki wniosek może wyciągnąć każdy, kto poznał nowe zasady PKP dotyczące sprzedaży biletów. Do tej pory, kupowanie sobie miejsca na podróż koleją nie stanowiło żadnego problemu. Bilety bardzo często można było nabyć nawet na chwilę przed podróżą. Oczywiście w takich przypadkach nie było gwarancji, że dostaniemy miejsce siedzące. Co ma się zmienić teraz?
Bilet PKP - kiedy mogą wstrzymać sprzedaż?
Nowe zasady dają przewoźnikowi możliwość wstrzymania sprzedaży biletów, gdy zabraknie już miejsc siedzących. W nowej wersji regulaminu PKP Intercity czytamy: - W przypadku braku wolnych miejsc do siedzenia w danym pociągu na przejazd w danym dniu, relacji, klasie wagonu, bilety na taki przejazd są wydawane bez wskazania miejsca do siedzenia (z wyjątkiem przedziałów menedżerskich), przy czym sprzedaż takich biletów w kasie biletowej, biletomacie, serwisie e-IC, systemie SkyCash, aplikacji IC Navigator oraz w Bilkom2, może być wstrzymana, o czym PKP Intercity każdorazowo informuje na stronie internetowej.
Bezpłatne przejazdy pociągiem dla rodziców w niedziele. Gdzie i kiedy?
Do tej pory bilety można było nabywać niemal bez ograniczeń, przez co korytarze pociągów często były zapełnione pasażerami, którzy wykupili przejazd bez gwarancji miejsca siedzącego. Nowy zapis ma pomóc własnie w rozwiązaniu problemu przepełnionych pociągów. Jeśli przewoźnik uzna to za konieczne, będzie mógł wstrzymać sprzedaż. Ta zasada obowiązuje od 8 lipca. Na pewno będzie sprzyjała komfortowi i bezpieczeństwu jazdy. Z drugiej strony, pasażerowie, którzy odejdą od okienka sprzedaży bez biletu, na pewno nie będą zadowoleni.
Wakacje 2018 - do tych krajów nie jedźcie!
Istnieje jednak możliwość nabicia biletu w przepełnionym pociągu. Z kasy będzie należało wziąć potwierdzenie wstrzymania sprzedaży, z którym będzie można udać się do konduktora. Będzie mógł nam sprzedać bilet, jeśli uzna, że w składzie są jeszcze miejsca.