szkoła

i

Autor: Canva

Szkoła

Nauka przez 4 dni w tygodniu i krótsze lekcje. Nadchodzi prawdziwa rewolucja!

2023-09-04 12:32

Lekcje mają być krótsze, a dni spędzonych w szkolnej ławce nieco mniej. Jak wynika z zapowiedzi, kartkówek i sprawdzianów będzie zdecydowanie mniej. Zamiast nich nauczyciele będą skupiać swoją uwagę na indywidualnych predyspozycjach ucznia. Brzmi jak sen? Zaskoczymy Was - to nowa rzeczywistość niektórych uczniów!

Wygląda na to, że edukacja przejdzie ogromną rewolucję, której celem jest wpłynięcie na samopoczucie uczniów i stworzenie im komfortowych warunków do rozwoju. Zmiany w szkolnictwie z pewnością spodobają się zarówno najmłodszym jak i tym nieco starszym, którzy mają dość spędzania połowy swojego dnia za murami szkoły. Nowy rok szkolny 2023/24 będzie dla niektórych wielkim przełomem. Uczniowie podstawówek będą uczęszczali na krótsze niż 45-minutowe lekcje. Plan zakłada również skrócenie tygodnia nauki. Najmłodsi będą uczęszczali na zajęcia nie 5, a 4 dni w tygodniu.

Wnuczka śpiewa Krawczyka, babcia słucha Rammsteina | Dokończ piosenkę #8

Krótsze lekcje i nauka 4 dni w tygodniu - od kiedy?

Pierwsze skutki uczniowie szkół podstawowych odczują już we wrześniu wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Nowa wizja edukacji ma być realizowana do 2026 roku w trzynastu podstawówkach.

Krótsze lekcje i nauka 4 dni w tygodniu - o co chodzi?

Zmiany w roku szkolnym 2023/24 zakładają m.in. odejście od 45-minutowych lekcji i wprowadzenie czterodniowego tygodnia nauki. Ważnym punktem jest również ograniczenie liczby kartkówek i testów w zamian za indywidualną pracę z uczniem i omawianie zdobytej przez niego wiedzy. Dodatkowo nauczyciele mają kłaść większy nacisk na predyspozycje indywidualne uczniów i na przedmioty ścisłe. Z kolei zajęcia mają być natomiast bardziej praktyczne i interdyscyplinarne. Pozwoli to na większe poznanie potrzeb każdego ucznia i dostosowanie nauki do jego tempa i stylu. Uczniowie mogliby też na lekcjach korzystać ze smartfonów.

Celem transformacji cyfrowej szkół w Wodzisławiu Śląskim jest modernizacja systemu oświaty w mieście i dostosowanie go do potrzeb kompetencyjnych uczniów w trzeciej dekadzie XXI wynikających z otoczenia technologiami cyfrowymi oraz rozwoju Przemysłu 4.0. Kluczowymi wyzwaniami na tym polu są: zapewnienie specjalnej ścieżki rozwoju lokalnych talentów, osiągnięcie wysokiej jakości nauczania w szkołach potwierdzonej wynikami formalnych egzaminów oraz zainicjowanie drogi przygotowywania się uczniów do pracy w przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie miasta i Subregionu Zachodniego, przekształcających swą produkcję i usługi w modelu Przemysłu 4.0.

Projekt realizowany będzie w trzynastu podstawówkach w Wodzisławiu Śląskim. Projekt, do którego przystąpią szkoły jest częścią strategii rozwoju oświaty miasta na lata 2022-2026.