Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - wyniki internetowego plebiscytu, w którym w tym roku wzięła udział rekordowa liczba osób, nie zostaną oficjalnie ogłoszone. Kapituła zrezygnowała z ogłoszenia zwycięskiego wyrazu po tym, jak prym wiodły te wulgarne i odnoszące się do konkretnych osób. Z tej okazji przypominamy wam te słowa, które zdobyły najwięcej głosów w ubiegłych latach. Organizowany przez Polskie Wydawnictwo Naukowe PWN plebiscyt zadebiutował w 2016 roku i od razu spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony internautów, którzy z chęcią wskazali swoje typy. W kolejnych latach głosowanie zyskiwało na popularności, a w tym roku pobito absolutny rekord zgłoszeń. Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia do organizatorów wpłynęło 95 tysięcy słów i wyrażeń, które walczą o zwycięstwo. Dla porównania, suma zgłoszeń w całej edycji 2019 wyniosła 41 tysięcy, czyli ponad połowę mniej.
W tym roku wiele nadesłanych zgłoszeń dotyczyło sytuacji epidemiologicznej. Wśród nich pojawiły się hasła 'szur' czy też 'foliarz' będące określeniem osób negujących istnienie pandemii. Nie zabrakło też odniesień do fandomów - w tym przypadku królują 'k-popiara' i 'goldeniara', czyli kolejno fanka k-popu i Harry'ego Stylesa. Przypomnijcie sobie, jakie słowa królowały w poprzednich edycjach.
Młodzieżowe Słowo Roku - wyniki w ubiegłych latach
Język polski stale się zmienia i to, co było modne w zeszłym roku, dziś mogło właściwie wyjść z użycia. Tak jest między innymi w przypadku Młodzieżowych Słów Roku. Od 2016 roku organizatorzy plebiscytu informują o słowach, które znalazły się na podium. Były to kolejno:
2016
- sztos
- ogarniać się
- beka/masakra
2017
- xD
- sztos
- dwudzionek
2018
- dzban
- masny
- prestiż
2019
- alternatywka
- jesieniara
- eluwina
Używacie ich jeszcze? Zachęcamy was, byście sprawdzili się w naszym quizie.