Matura polski 2025 - tematy rozprawek wyciekły do sieci?! Z czym mierzą się uczniowie podczas egzaminu 5 maja?

i

Autor: Pixabay/WOKANDAPIX

Egzaminy

Matura polski 2025 - tematy rozprawek wyciekły do sieci?! Z czym mierzą się uczniowie podczas egzaminu 5 maja?

2025-05-05 11:03

Czy maturzyści poznali tematy rozprawek wcześniej, niż powinni? W sieci aż wrze od spekulacji. Tematy rozprawek z języka polskiego miały rzekomo wypłynąć na kilka minut po rozpoczęciu egzaminu. Czy doszło do przecieku? Oto, co wiemy.

Spis treści

  1. Matura 2025 z języka polskiego – dwa arkusze, dwie formuły
  2. Tematy maturalne z polskiego 2025 ujawnione?
  3. CKE zabiera głos

Matura 2025 z języka polskiego – dwa arkusze, dwie formuły

Tegoroczny egzamin z języka polskiego, podobnie jak w latach ubiegłych, odbywa się w dwóch formułach – 2023 oraz 2015. Uczniowie szkół średnich, którzy uczą się według nowej podstawy programowej, otrzymali aż dwa arkusze. Pierwszy to zestaw zadań testujących wiedzę z zakresu historii literatury oraz praktycznego użycia języka. Drugi – wyczekiwany, komentowany i wzbudzający najwięcej emocji – zawierał tematy wypracowań, czyli popularnych rozprawek.

Egzamin rozpoczął się punktualnie o godzinie 9:00. Maturzyści usiedli do pracy, mając przed sobą 240 minut na zmierzenie się z wszystkimi zadaniami. Starsza formuła przewiduje nieco mniej czasu – 170 minut.

Beata Kozidrak wyszła za mąż jeszcze przed maturą! Była zaledwie nastolatką ESKA

Tematy maturalne z polskiego 2025 ujawnione?

Kilka minut po rozpoczęciu matury internet zalała fala komentarzy. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia sugerujące, że tematy wypracowań mogły zostać ujawnione. Wskazywane tematy to:

  • "Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka."
  • "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?"

CKE zabiera głos

W odpowiedzi na lawinę spekulacji i rosnące napięcie wśród maturzystów oraz ich rodziców, Centralna Komisja Egzaminacyjna postanowiła zabrać głos.

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) nie ma potwierdzonych informacji o jakimkolwiek przecieku zadań egzaminacyjnych z języka polskiego. Zdjęcia arkuszy i przykładowych zadań, które od rana pojawiają się w internecie, nie pochodzą z oryginalnego arkusza

- powiedział dyrektor CKE, prof. Robert Zakrzewski w rozmowie z Radiem RMF FM.

Tym samym CKE próbuje uspokoić sytuację i rozwiać wątpliwości dotyczące autentyczności zdjęć krążących w sieci. Mimo to temat nadal elektryzuje opinię publiczną, a wielu internautów nadal nie dowierza w zapewnienia komisji.

Nie ma głupich pytań
Techniki radzenia sobie ze stresem. Jak z nim walczyć? Patrycja Sawicka-Sikora