Maraton matur jest sporym wyzwaniem dla wszystkich absolwentów szkół ponadpodstawowych. To w końcu jedne z najważniejszych testów w całym ich życiu. Daty egzaminów dojrzałości obejmują kilkanaście dni, w trakcie których zdający mierzą się z testami na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Sprawdziliśmy, do kiedy trwają matury oraz jak wygląda ich harmonogram. Egzaminy maturalne 2024 rozpoczną się tuż po długim weekendzie majowym. Uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych zmierzą się z pierwszym testem już na początku miesiąca. Najpierw podejdą do egzaminu z języka polskiego. Terminy matur 2024 są ogłaszane przez organ odpowiedzialny za organizację przebieg egzaminów, czyli Centralną Komisję Egzaminującą.
Matura 2024 - harmonogram
Harmonogram matury 2024 jest z pewnością bardzo dobrze znany wszystkim tegorocznym zdającym. Czasem jednak warto upewnić się, czy to, co zapamiętaliśmy z oficjalnych ogłoszeń jest z godne z faktycznym stanem. Należy również pamiętać o tym, że oprócz testów pisemnych, uczniowie zobowiązani są również do tego, by podejść do egzaminów ustnych. Te przeprowadzane będą od 11 do 16 maja oraz od 20 do 25 maja. Ich dokładny harmonogram ustalany jest przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych. Poziom podstawowy:
- 7 maja (wtorek) – język polski
- 8 maja (środa) – matematyka
- 9 maja (czwartek) – język angielski; język francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, język włoski
Poziom rozszerzony:
- 10 maja (piątek) – wiedza o społeczeństwie; j. niemiecki
- 13 maja (poniedziałek) 9:00 – j. angielski; filozofia
- 14 maja (wtorek) – biologia; j. rosyjski
- 15 maja (środa) - matematyka; j. francuski
- 16 maja (czwartek) – chemia; historia muzyki
- 17 maja (piątek) – geografia; języki mniejszości narodowych (pp)
- 20 maja (poniedziałek) - j. polski; języki mniejszości narodowych (pr)
- 21 maja (wtorek) historia; j. hiszpański
- 22 maja (środa) – informatyka; historia sztuki
- 23 maja (czwartek) – fizyka; j. włoski
Wyniki zostaną ogłoszone 9 lipca 2024. Jest to również termin przekazania szkołom i zdającym świadectw i aneksów.
Matura 2024 - ile trwają egzaminy?
Pisemne egzaminy przeprowadzane będą w dwóch porach. Te poranne rozpoczną się o 9:00. Z kolei popołudniowe o 14:00. Testy z przedmiotów rozszerzonych w większości trwają 180 minut. Różnice zauważalne są przede wszystkim w egzaminach z poziomu podstawowego. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym w formule 2015 trwa 170 minut. W formule 2023: 240 minut, na poziomie rozszerzonym 210 minut. Identycznie jest w przypadku języka polskiego. Z kolei egzamin z matematyki w formule 2023: część pisemna na poziomie podstawowym – 180 minut (formuła 2015 - 170 minut) część pisemna na poziomie rozszerzonym –180 minut.
Matura 2024 - zadania
Przez długi czas matura pisemna z języka polskiego skupiała się na tekście kultury, w szerokim rozumieniu i mogli wybierać dowolne teksty, które przytaczali podczas tworzenia pracy. To znaczy, że uczniowie mogli odwoływać się nie tylko do tekstów literackich i lektur, a bardzo często do filmów, seriali i gier komputerowych. Mieli do tego prawo, ponieważ zaliczały się one do tekstów kultury. Teraz maturzyści muszą przygotować się na to, że zamiast 13 lektur, które przerabiały poprzednie roczniki, przygotowując się do egzaminu dojrzałości, będą musieli przebrnąć przez 40! Ma to spowodować wymuszenie na uczniach tego, by patrzyli odrobinę szerzej i żeby potrafili usadowić daną lekturę w szerszym kontekście. W przypadku języka angielskiego zdający będą musieli zmierzyć się z czterema typami zadań. W pierwszej części egzaminu, czyli rozumieniu ze słuchu, uczniowie zmierzą się z 3 zadaniami, za które będzie można uzyskać 15 punktów. W przypadku rozumienia tekstów pisanych zdający będą musieli udzielić odpowiedzi na 4 zadania, za które będą mogli zdobyć aż 20 punktów. 4 kolejne zadania będą dotyczyły środków językowych. Poprawna odpowiedź na każde z poleceń skutkowała będzie dodatkowymi 13 punktami. Z kolei za wypowiedź pisemną będzie można zdobyć 12 punktów.