Wnuk ostatniego króla romskiego ZSZOKOWAŁ swoim głosem. Widzom opadła szczęka!

2023-01-21 9:51
Wnuk ostatniego króla romskiego ZSZOKOWAŁ swoim głosem. Widzom opadła szczęka!
Autor: TVP Wnuk ostatniego króla romskiego ZSZOKOWAŁ swoim głosem. Widzom opadła szczęka!

Jestem wnukiem króla cygańskiego. Był koronowany w 1937 roku i to było wydarzenie historyczne w Polsce - mówi o swoim przodku Masio Sylwester Kwiek, którego widzowie zobaczą 21 stycznia 2023, w odcinku muzycznego talent show telewizyjnej Dwójki.

Wnuk ostatniego króla romskiego uczestnikiem The Voice Senior i niewątpliwie jest odkryciem muzycznego programu. Kolejne Przesłuchania w Ciemno czwartej edycji The Voice Senior to nie tylko uczta muzyczna w wykonaniu seniorów, ale także kolejne, niezwykle ciekawe historie. W sobotę wieczorem na scenie talent show wystąpi Masio Sylwester Kwiek - potomek ostatniego króla romskiego.

The Voice Senior 4 - KIEDY, JURY, TRENERZY, ODCINKI, ZASADY. Kiedy The Voice Senior 2023?

Masio Sylwester Kwiek - wnuk ostatniego króla romskiego uczestnikiem The Voice Senior!

Wnuk ostatniego króla romskiego - historia

Elekcja i koronacja Janusza I Kwieka, dziadka uczestnika, odbyła się 4 lipca 1937 roku na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. Potężny tron, korona, berło i płaszcz ozdobiony gronostajami - ostatni król Romów podczas ceremonii prezentował się tak, jak na króla przystało. Wybory nowego króla Romów w Polsce i w krajach ościennych były transmitowane w radio, na miejscu pojawili się operatorzy Polskiej Agencji Telegraficznej, a prasa ogólnopolska nie przestawała rozpisywać się na temat tego historycznego wydarzenia. 

Była to ostatnia koronacja w Polsce 

- mówi Masio Sylwester Kwiek, który w naszym materiale wideo opowiada o dziadku i dzieciństwie w romskiej społeczności.

Wychowałem się w taborze od maleńkiego dziecka. Moi rodzice pochodzą z różnych szczepów romskich. Moja mama pochodziła z Polska Roma, a ojciec pochodził ze szczepu Kelderary. Do 20. roku życia przejeździłem całą Polskę w taborze tyle, że jednego lata z rodziną ojca, a drugiego z rodziną matki. W taborze istnieje system patriarchalny, tzn. ojciec jest szefem rodziny, a starzy cyganie decydują o losach całego taboru. Do zwykłej szkoły nie mieliśmy szansy chodzić, dlatego, że tabor był w ciągłym ruchu. Dopiero, jako człowiek dorosły, kiedy sam mogłem decydować o swoim życiu, zacząłem się uczyć - mówi uczestnik.

Historia rodzinna Masio Sylwestra Kwieka zaskoczyła trenerów talent show. Fascynujące! Zatkało nas lekko, powiedziała zaskoczona Alicja Węgorzewska. Co ciekawe Masio Sylwester Kwiek może pochwalić się debiutem muzycznym na jednej z najbardziej znanych scen polskich. W 1964 roku uczestnik The Voice Senior zaśpiewał podczas II Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Obecnie Masio Sylwester Kwiek na co dzień mieszka w Szwecji, gdzie założył Stowarzyszenie Muzyki Cygańskiej Romska Musiksallskapet. 

Muzyczny występ wnuka ostatniego romskiego króla widzowie zobaczą w sobotni wieczór w The Voice Senior o godzinie 20:00 w TVP2.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze