Już od dwunastu lat Light Move Festival ożywia i budzi do życia miejskie przestrzenie, zamieniając je w otwarte, zjawiskowe galerie sztuki. W tym roku założenie to przyjmuje jeszcze głębszy wymiar, gdyż tematem przewodnim Light.Move.Festival. jest właśnie PRZEBUDZENIE. Motyw przebudzenia pojawi się w pracach artystów, którzy podejmą próbę odnalezienia punktu zwrotnego prowadzącego do pełniejszej i bardziej twórczej egzystencji. Dyrektor Artystyczna Light.Move.Festival Beata Konieczniak podkreśla, że to niesamowite wydarzenie.
Radio Wolny Świat - koncert wolności i nadziei. Kto wystąpi? Po ile bilety?
Artyści swoim nowatorskim podejściem, niekonwencjonalną twórczością i wybieganiem w przyszłość są tymi, którzy potrafią obudzić nas ze snu. Sztuka to przebudzenie inspiracji, która otwiera nas na nowe możliwości, pozwala przekroczyć granice, wyrwać z apatii do działania i uwierzyć we własny potencjał.
To właśnie zachwyt nad łódzką architekturą – tą zabytkową, ale też tą nowoczesną – był inspiracją do stworzenia naszego festiwalu. Inspiracją, której jesteśmy wierni i którą chcemy dzielić się z łodzianami i z turystami, tłumnie przyjeżdzającymi, by podziwiać piękno Łodzi.
Light Move Festival 2022 - kiedy?
Light Move Festival 2022 odbędzie się w weekend 23-25 września i tradycyjnie zaczaruje miejskie ulice, parki i place. Na program wydarzenia złożą się trzy segmenty: LMF ART, czyli dobrze znany uczestnikom festiwalu świat trójwymiarowych mappingów, projekcji, instalacji świetlnych i iluminacji, LMF MUSIC – koncerty w świetlnej oprawie oraz LMF EDU – spotkania z mówcami i specjalistami. Dziś poznaliśmy pierwsze szczegóły wypełnionego światłem programu LMF ART.
Light Move Festival 2022 - program
Program LMF ART obejmie projekcje wielkoformatowe w technologii mapping 2D/3D, animacje, przestrzenne instalacje świetlne, projekty performatywne, prace debiutantów i młodych twórców. W tym roku zobaczymy też projekt w kategorii specjalnej: Mapping architektoniczny nawiązujący do stylu secesji. Projekt zostanie zaprezentowany w nowej lokalizacji i w nowej koncepcji. Obejmie elewacje dwóch historycznych budynków położonych przy ulicy Piotrkowskiej: bogato zdobionej kamienicy przy Piotrkowskiej 147 oraz zbudowanej w stylu eklektycznym kamienicy przy Piotrkowskiej 149. Mapping ukaże piękno ornamentów, elementów roślinnych i organicznych oraz ich konfrontację z nowoczesnymi formami audiowizualnymi. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zwraca uwagę na to, że tegoroczna koncepcja obejmie również obiekty historyczne.
Bankiet u sanah - BILETY na koncerty z Orkiestrą 2022. CENY i gdzie kupić wejściówki?
To wspaniale, że organizatorzy LMF zdecydowali się na rozwinięcie projektu o historyczne budynki Piotrkowskiej i chcą opowiadać ich fascynującą historię. Cieszy też, że na festiwalowej mapie znalazło się Nowe Centrum Łodzi i piękne łódzkie parki. Niewątpliwie, Light.Move.Festival. to najbardziej radosne i popularne pod względem frekwencji wydarzenie w Łodzi. Już nie możemy się doczekać, aż we wrześniu ponownie rozświetli Łódź.
Light Move Festival 2022 - spacer po Łodzi
Festiwal skoncentruje swe działania na ulicy Piotrkowskiej, nie zabraknie też terenów zielonych oraz łódzkich zabytków. Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń zdradza, że tegoroczna edycja Light Move Festival będzie wyjątkowa.
Sztuka światła po raz kolejny odmieni Łódź. Light.Move.Festival. zaczaruje miejskie ulice, parki i place, a to wszystko pod bardzo potrzebnym współcześnie hasłem „PRZEBUDZENIE”. Bardzo się cieszę, że organizatorzy LMF zdecydowali się na rozwinięcie projektu o historyczne budynki Piotrkowskiej oraz obszar Nowego Centrum Łodzi. Niewątpliwie, Light.Move.Festival. to najbardziej popularne pod względem frekwencji wydarzenie w Łodzi i już nie możemy się doczekać, aż we wrześniu ponownie rozświetli Łódź.
Light Move Festival 2022 - gdzie?
Oprócz kamienic, artyści rozświetlą przestrzeń parków i skwerów za pomocą instalacji. W koronach drzew Parku Sienkiewicza warto będzie wypatrywać statycznych i analogowych projekcji oraz iluminacji świetlnych przygotowanych przez Sebastiana Gottheita, który instalację zatytułowaną „A light among many” wzbogacił także o ciekawą warstwę muzyczną. W parku znajdą się także instalacje przygotowane przez studentów i profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Warszawie oraz niezależnych artystów, którzy zgłosili swoje projekty w ramach otwartego naboru. Ścieżką DEBIUT/EKSPERYMENT podążyć będzie można także w kierunku Parku Moniuszki oraz EC1. Fani sztuki baletowej powinni natomiast udać się w okolice Dworca Łódź Fabryczna, gdzie zostanie zaprezentowana wielkopowierzchniowa instalacja autorstwa Angello Bonello. Spacerując ulicą Piotrkowską na odcinku Zamenhofa/Nawrot aż do Pałacu Gustawa Adolfa Kindermanna (Piotrkowska 151), warto będzie unieść głowę by podziwiać instalację „Light a wish” OGE Design Group. Patrząc w niebo można będzie dostrzec świetliste kwiaty dmuchawców. Już od dwunastu lat festiwal ożywia i budzi do życia miejskie przestrzenie, zamieniając je w otwarte, zjawiskowe galerie sztuki. Na program wydarzenia złożą się także LMF MUSIC – koncerty w świetlnej oprawie, których program ma zostać ogłoszony wkrótce oraz LMF EDU – spotkania z mówcami i specjalistami.