Lekkie przeziębienie - iść do szkoły czy zostać w domu?

2020-02-17 11:42 Materiał partnerski
Lekkie przeziębienie - iść do szkoły czy zostać w domu?
Autor: materiał redakcyjny Lekkie przeziębienie - iść do szkoły czy zostać w domu?

Lekkie przeziębienie często jest powodem dużego dylematu. Rodzice zastanawiają się, analizują i zadają sobie kluczowe pytanie: pociecha powinna iść do szkoły czy zostać w domu? Wzięliśmy sprawę w swoje ręce wypisując plusy i minusy wysłania dziecka między szkolne mury.

Katar, zimne dreszcze przeszywające całe ciało, zmęczenie, ból i zawroty głowy - dolegliwości te pojawiają się u dzieci wraz z nadejściem pierwszych przymrozków, nagłych zmian temperatury, czy też krótszych dni. Osłabiony organizm, w taki właśnie sposób, próbuje pozbyć się wirusów, co jest naturalne, jednak ostatecznie na dłuższą metę bardzo męczące. W momencie, gdy dziecko ma pierwsze objawy przeziębienia, rodzice zastanawiają się, czy puścić je do szkoły. Z jednej strony, gdy pociecha nie pójdzie i spędzi czas w domu, to będzie miała zaległości w nauce. Z drugiej strony, gdy jednak przeziębione dziecko pojawi się w szkolnych murach, nie będzie efektywne, ponieważ przy przeziębieniu zawsze koncentracja jest niższa. Ponadto naraża inne dzieci na przeziębienie. W tym wszystkim, przed podjęciem decyzji o puszczeniu dziecka do szkoły, najważniejsza jest ocena sytuacji.

Należy rozróżnić zwykłe przeziębienie od grypy. Czym się dokładnie różnią? Z pierwszym przypadkiem mamy do czynienia w momencie, gdy wszystko rozwija się powoli, a temperatura ciała nie przekracza 38 stopni Celsjusza. Co więcej, osobie przeziębionej towarzyszy ból gardła, senność, kaszel i katar. Jeśli chodzi natomiast o grypę, to jej początek jest gwałtowny, nagły i ostry. Temperatura ciała przekracza 39 stopni Celsjusza, a chora osoba zmaga się z takimi objawami, jak: ból mięśni, głowy, niespodziewany kaszel, nudności, a nawet biegunka. 

Lekkie przeziębienie - iść do szkoły czy zostać w domu?

Przeziębienie prowadzi ostatecznie do większych powikłań, dlatego też - w dniach, kiedy Wasza pociecha czuje się słabo, ma katar, kaszel i temperaturę, zalecany jest odpoczynek. Lepiej doleczyć przeziębienie, zostać jeden lub dwa dni w domu, niż gdyby niedoleczone dziecko musiałoby się zmagać z większymi dolegliwościami. Co więcej, stres w szkole spowodowany egzaminami również nie sprzyja regeneracji. Przy przeziębieniu kluczowy jest odpoczynek i wypocenie organizmu. Najlepiej zrobić to od razu - przy pierwszych objawach - by nie dopuścić do rozwoju choroby. Istotna jest też zdrowa żywność. Należy też uzupełniać płyny i przebywać pod kołdrą. Ważne jest również unikanie kontaktu z miejscami publicznymi. Już podczas trwania przeziębienia ciało to siedlisko mikroorganizmów.

Dedykowany dzieciom na gorączkę, ból i stan zapalny
Ibufen forte

Autor: Polpharma

materiał partnera

Ibufen® dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym

- zwalcza gorączkę i ból, działa przeciwzapalnie; - ma słodki smak: truskawkowy lub malinowy; - dwie wielkości opakowań do wyboru: 40 ml lub 100 ml; - zaczyna działać przeciwgorączkowo w ciągu 15 minut i działa aż do 8 godzin*

*Ibuprofen wykazuje początek działania w ciągu 15 minut i obniża gorączkę u dzieci do 8 godzin. ChPL.

Decyzja o zostawieniu dziecka w domu jest również trudna z innych powodów. Rodzice analizują, ponieważ muszą iść z dzieckiem do lekarza, czy na pewno mowa jest o przeziębieniu, wziąć zwolnienie z pracy, a w najgorszym przypadku przemyślenie, z kim zostawić pociechę. Często ten ostatni powód, czyli brak opieki, sprawia, że przeziębione dziecko wysyłane jest do szkoły.

Tu też należy mieć na uwadze, że przeziębione dziecko w szkole = narażenie innych dzieci na dolegliwości i złe samopoczucie. Wasza przeziębiona pociecha może sprawić, że inni rodzice mogą mieć taki sam dylemat, jak wy. 

Ibufen dla dzieci FORTE o smaku malinowym, Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym. Skład i postać: 5 ml zawiesiny zawiera 200 mg ibuprofenu. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: maltitol ciekły, sód. Zawiesina doustna. Wskazania: Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych). Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego (także bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego). Przeciwwskazania: Pacjenci: z nadwrażliwością na substancję czynną, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości reakcje nadwrażliwości w postaci skurczu oskrzeli, astmy oskrzelowej, nieżytu błony śluzowej nosa, obrzęku naczynioruchowego lub pokrzywki, z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy lub nawracającym owrzodzeniem lub krwawieniem z przewodu pokarmowego w wywiadzie (dwa lub więcej odrębne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia), z krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego lub perforacją w wywiadzie występującymi po zastosowaniu NLPZ, z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek, z ciężką niewydolnością serca (klasa IV wg NYHA), z krwawieniem z naczyń mózgowych lub z innym czynnym krwawieniem, ze skazą krwotoczną, z niewyjaśnionymi zaburzeniami układu krwiotwórczego, takimi jak trombocytopenia, z ciężkim odwodnieniem (wywołanym wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów), w ostatnim trymestrze ciąży. Produkty lecznicze są przeciwwskazane u niemowląt ważących poniżej 5 kg. Podmiot odpowiedzialny: Medana Pharma S.A. - Ibufen dla dzieci FORTE o smaku malinowym; Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. - Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym. Dodatkowych informacji o leku udziela: Polpharma Biuro Handlowe Sp. z o.o., ul. Bobrowiecka 6, 00-728 Warszawa; tel.: +48 22 364 61 00; faks: +48 22 364 61 02; www.polpharma.pl. ChPL: 2018.08.14 - Ibufen dla dzieci FORTE o smaku malinowym; 2018.08.29 - Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym.

Cenną wskazówką jest również kwestia dotycząca tego, jak reagować na katar u dziecka. Pamiętać trzeba, że sam wyciek z nosa nie oznacza, że dziecko powinno pozostać w domu. Pediatrzy twierdzą, że katar zapowiadający przeziębienie jest wodnisty i szybko spływa do gardła. Możliwe się również częste kichanie. W leczeniu ważne jest dokładne wydmuchanie nosa i umycie po tym rąk.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Najnowsze