Lato

i

Autor: GERARD/REPORTER

Lato meteorologiczne a kalendarzowe. Kiedy wypadają i dlaczego takie daty?

2021-06-02 16:11

Czerwiec to miesiąc, który chyba każdemu kojarzy się z latem, ciepłem i wakacjami. Zapewne wiele osób przeżyło niemały szok, czytając komunikaty, że lato już się zaczęło. Wynika to z faktu, że lato meteorologiczne i lato kalendarzowe wypadają w innych terminach. Kiedy zatem możemy mówić o lecie meteorologicznym, a kiedy o kalendarzowym? Sprawdźcie.

Lato meteorologiczne a lato kalendarzowe - te daty warto zapamiętać. Dla wielu osób to właśnie lato jest ulubioną porą roku, na której nadejście z niecierpliwością czekają. Gdy przychodzi 1 czerwca, a za oknem panuje ładna pogoda, wszyscy automatycznie zaczynają żyć wakacjami, które już przecież tuż, tuż. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że lato meteorologiczne zaczyna się w innym czasie, co lato kalendarzowe. Lato kalendarzowe jest powiązane z latem astronomicznym. Najdłuższy dzień w roku przypada właśnie w pierwszy dzień astronomicznego lata. W 2021 roku rozpocznie się ono między 21 a 22 czerwca. Nadejście lata kalendarzowego niezmiennie świętujemy 22 czerwca. Z pewnością natrafiliście na informację o tym, że lato rozpoczęło się jednak 1 czerwca. Mowa właśnie o lecie meteorologicznym. Przed nami jeszcze lato termiczne.

QUIZ: Jaką porą roku jesteś?

Pytanie 1 z 7
Jaki masz kolor włosów?

Lato meteorologiczne a kalendarzowe

Niemalże wszyscy największą uwagę przykuwają do lata kalendarzowego. Mało kto pamięta o tym, że bez względu na pogodę o lecie możemy mówić trzy tygodnie wcześniej. Lato meteorologiczne wypada bowiem zawsze 1 czerwca. Kiedy zatem możemy mówić o lecie termicznym? To uzależnione jest od czynników pogodowych. Lato termiczne zaczyna się dopiero wtedy, kiedy średnia dobowa temperatura przekracza 15 stopni Celsjusza. 

ESKA XD #024 - pieniądze polskich piłkarzy, hity na Euro, przystojniacy z tureckich seriali