Kwalifikacja wojskowa

i

Autor: Youtube.com/telewizjazabrze Kwalifikacja wojskowa

Kwalifikacja wojskowa 2017: jak wygląda taki 'pobór do wojska'?

2017-09-17 21:48

Obowiązkowa służba wojskowa może wrócić już w 2018 roku, ale wezwanie do stawienia się przed komisją dostało właśnie tysiące 20-latków. Kwalifikacja wojskowa - rozwiewamy mity i mówimy, co będzie się działo w czasie kwalifikacji do armii.

Nago przed komisją kwalifikacji wojskowej? Jak wygląda kwalifikacja wojskowa? Co przynieść? Co się będzie działo? Te pytania zadają sobie ci, którzy właśnie dostali wezwanie na kwalifikację wojskową. Kwalifikacja wojskowa 2017 - które roczniki wezwane do wojska?  - fala obowiązkowych wezwań ruszyła pełną parą 30 stycznia. Zanim pójdziecie na wyznaczony termin kwalifikacji, sprawdźcie jak wygląda kwalifikacja wojskowa i czy opowieści o rozbieraniu się do naga przed komisją są prawdziwe.

Kwalifikacja wojskowa - jak wygląda

Kwalifikacja wojskowa jest OBOWIĄZKOWA! Nie oznacza to odbycia zasadniczej służby wojskowej, której przywrócenie jest możliwe już w 2018 r. Służba wojskowa przestała być obowiązkiem, ale na kwalifikację musi się stawić każdy wezwany. Co robić?

Co się robi przed komisją wojskową? Przede wszystkim uważnie przeczytaj wezwanie - tam znajdziesz wszystkie ważne informacje: gdzie i kiedy musisz się stawić. We wskazanej Wojskowej Komendzie uzupełnień na pewno poczekasz w kolejce, dlatego warto zarezerwować więcej czasu. Pierwszy etap to rejestracja - zgłaszasz się do kwalifikacji i dostajesz wskazówki, co robić dalej. Etap badań - od mierzenia i ważenia, przez badanie wzroku, po wywiad dotyczący stanu zdrowia i przebytych chorób - tu faktycznie, jak u większości lekarzy rozbierasz się i poddajesz badaniom. Lekarz, bada nie tylko stan zdrowia fizycznego ale też psychicznego, rozmawia o zainteresowaniach, planach edukacji i wypełnia twoje dokumenty. Po kwalifikacji lekarskiej rozmawiasz z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień i dostajesz książeczkę wojskową, która świadczy o uregulowaniu stosunku do służby wojskowej, która często jest wymagana przy zatrudnieniu. Kwalifikacja wojskowa w tym roku trwa do 6 marca.

Kwalifikacja wojskowa - co jeśli się nie stawisz?

Powołanie do wojska, tak jak pisaliśmy - nie jest obowiązkowe, ale kwalifikacja tak. Ci, którzy zostaną zakwalifikowani do służby wojskowej będą mogli zdecydować się na wstąpienie do wojska, ale jeżeli nie - zostaną automatycznie przeniesieni do rezerwy. Nie bójcie się stawić przed komisją - lepiej zrobić to w wyznaczonym terminie, bo za niedopełnienie tego obowiązku może grozić kara grzywny lub ograniczenia wolności. A co jeśli nie możesz się stawić na komisję z powodu wyjazdu, choroby, innych okoliczności? Ostatecznie do wyznaczonego dnia musisz powiadomić odpowiedni organ, że nie możesz uczestniczyć w komisji lekarskiej - wówczas zostaniesz wezwany w innym terminie.