W całym kraju 4 lutego rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Młodzi mężczyźni i kobiety muszą udać się do komisji lekarskich, które ocenią ich stan zdrowia i zadecydują, jaką powinni otrzymać kategorię. Nie jest to bezpośrednia rekrutacja do wojska, a jedynie ustalenie w jakiej grupie rezerwowej dana osoba się znajduje. Co powinniśmy wiedzieć na na temat tegorocznej kwalifikacji?
Kwalifikacja wojskowa - do kiedy potrwa i kogo obejmie?
Kwalifikacja potrwa 26 kwietnia i obejmie około 220 tysięcy osób w tym: ochotników, kobiety studiujące na kierunkach medycznych, tych, którzy do tej pory się na nią nie stawili i mężczyzn urodzonych w 2000 roku.
Kwalifikacja wojskowa - na czym polega?
Kwalifikacja wojskowa polega na oszacowaniu stanu zdrowia badanych i przydzieleniu odpowiedniej kategorii zdrowia A, B, D lub E. Miejsca i terminy pracy Powiatowych Komisji Lekarskich sprawdzić można na stronach internetowych Wojewódzkich Sztabów Wojskowych.
Kwalifikacja wojskowa - co badają?
Podczas kwalifikacji badane są między innymi wzrok, słuch i ciśnienie. Jesteśmy również ważeni i mierzeni, sprawdzane jest czy chorujemy na coś przewlekle. Stawienie się na kwalifikację jest obowiązkowe. Każda nieobecność musi zostać usprawiedliwiona.