Kwalifikacja wojskowa 2018: które roczniki na pobór? Czym jest i jak wygląda kwalifikacja? To najważniejsze pytania, na które powinniście poznać odpowiedzi przed badaniami poborowych. MSWiA poinformowało niedawno, że kwalifikacje ruszają 30 stycznia i potrwają do 28 kwietnia. W tym czasie wiele młodych osób przejdzie obowiązkowe teksty, które ocenią zdolność do służby.
Autor: brak danych
Ogniomistrz, rotmistrz, wachmistrz wracają! Na ESKA.pl dowiecie się o planowanych zmianach w stopniach wojskowych w Polsce.
Kwalifikacja wojskowa - czym jest i jak wygląda?
Kwalifikacja wojskowa, to seria badań i testów mających ocenić zdolność do pełnienia służby wojskowej. Przeprowadzana jest przez komisje wojskowe w każdym powiecie, a ocenia się podczas niej zarówno warunki fizyczne jak i psychiczne młodych osób. Każdy, kogo czeka kwalifikacja, dostanie imienne wezwanie z wykazem potrzebnych dokumentów oraz datą i miejscem kwalifikacji. Warto dodać, że chociaż służba wojskowa w Polsce nie jest obowiązkowa, to na kwalifikacje musi się stawić każdy.
Autor: brak danych
Milion osób musi wymienić dowód osobisty w grudniu! Wszystko, dlatego, że mija 10 lat od masowej wymiany zielonych książeczek na pierwsze plastikowe. Czy również powinniście wymienić dowód? Sprawdźcie na ESKA.pl
Które roczniki idą na kwalifikację wojskową 2018?
Na kwalifikację wojskową w 2018 roku stawić się mają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 1999 roku. Jednak nie tylko ich obejmuje badanie poborowych. Zobaczcie, kto musi iść na kwalifikację:
- Mężczyźni urodzeni w 1999 roku.
- Mężczyźni urodzeni w latach 1994-1998, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii wojskowej.
- Mężczyzn i kobiety urodzeni w latach 1997 i 1998, którzy w latach poprzednich dostali kategorię B - czasowo niezdolni do czynnej służby wojskowej oraz ci, których orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej wygaśnie po 28 kwietnia 2018.
- Kobiety urodzone w latach 1994-1998, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach jakich jak na przykład: psychologia, farmacja, pielęgniarstwo, jeżeli nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
- Osoby, które skończyły 18 lat i zgłosiły chęć pełnienia służby wojskowej.