Ikea

i

Autor: Ikea

Kuchnia otwarta na salon – aranżacje wnętrz

2020-12-23 14:26 Materiał sponsorowany

Przyglądając się nowoczesnym trendom wnętrzarskim, nietrudno zauważyć odejście od zamykania przestrzeni do gotowania w osobnym, często ciasnym pomieszczeniu. Zastąpienie tego rozwiązania kuchnią otwartą na salon sprzyja maksymalnemu wykorzystaniu dostępnego metrażu oraz jego optycznemu powiększeniu. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na taką aranżację!

Kuchnia połączona z salonem: dlaczego to dobre rozwiązanie?

Wyobraź sobie, że pilnujesz obiadu, który powoli dusi się na wolnym ogniu, sprzątasz bałagan powstały podczas gotowania, pilnujesz dzieci bawiących się w salonie i w międzyczasie zerkasz na ulubiony serial. Brzmi nieprawdopodobnie? W przypadku kuchni stanowiącej osobne pomieszczenie – owszem. Jeśli zdecydujesz się na aneks wydzielony w salonie, tak będzie wyglądać Twoja codzienność. Otwarta przestrzeń stwarza okazję do przebywania z najbliższymi przez cały czas, nawet podczas wykonywania kuchennych obowiązków. Połączenie tych dwóch stref – służącej do gotowania i do wypoczynku – okazuje się trafione szczególnie w przypadku pomieszczeń o małym metrażu. Po scaleniu zyskujesz przestronne wnętrze, w którym można się swobodnie poruszać i które jest pozbawione wrażenia ciasnoty charakterystycznego dla małych, zamkniętych modułów.

W przypadku otwartej kuchni z salonem to jedno miejsce stanowi centrum życia dla Ciebie i pozostałych domowników. To w nim będziecie spędzać najwięcej czasu, wspólnie gotując, spożywając posiłki czy wypoczywając – leniwie przed telewizorem lub aktywnie, grając w gry planszowe. Taki układ przestrzeni domowej sprzyja zacieśnianiu rodzinnych więzi.

Na korzyść kuchni otwartej na salon przemawia także aspekt praktyczny. Zarówno gotowanie, jak i jedzenie odbywa się w jednej przestrzeni. Nie musisz więc za każdym razem przenosić do salonu zastawy stołowej oraz potraw, a następnie odnosić wszystkiego po skończonym posiłku. Docenisz to szczególnie podczas rodzinnych świąt oraz innych okazji wiążących się ze spotkaniami w większym gronie.

Jak oddzielić przestrzeń między kuchnią a salonem?

Przenikanie się dwóch stref o odmiennym przeznaczeniu może wprowadzać do pomieszczenia element chaosu. Przykłady? Brudne talerze piętrzące się w części salonowej albo pilot od telewizora rzucony niedbale na kuchenny blat – i ubrudzony mąką podczas gotowania – mogą utrudnić Ci utrzymanie wnętrza w czystości. Aby ograniczyć bałagan i umożliwić funkcjonalne korzystanie z obu części salonu z otwartą kuchnią, powinieneś symbolicznie oddzielić od siebie dwie części. Choć możesz to zrobić na kilka sposobów, na szczególną uwagę zasługuje postawienie wizualnej granicy w postaci:

  • wyspy kuchennej albo wysokiego blatu roboczego – nie tylko optycznie przedzieli wnętrze na dwie części, ale również przyda się na co dzień. Na wyspie możesz bowiem urządzić dodatkowy blat roboczy, jadalnię wyposażoną w wysokie hokery do kuchni, strefę zapasów z pojemnymi szafkami, a nawet umieścić na niej płytę grzewczą, aby móc gotować i patrzeć na siedzące w salonie osoby;
  • stołu z krzesłami – postawiony pomiędzy kuchnią a salonem, stworzy wrażenie płynnego przenikania się stref. Taki układ jest bowiem zgodny z logiczną kolejnością wykonywania czynności – najpierw gotujesz, później jesz, a następnie wypoczywasz.

Jakie meble w kuchni otwartej na salon wybrać?

Nawet jeśli urządzisz otwartą kuchnię zgodnie z trendami lansowanymi przez magazyny wnętrzarskie, nie masz pewności, że sprawdzi się w Twoim przypadku. Dlaczego? Spędzasz w tym pomieszczeniu sporą część dnia, zatem powinno być maksymalnie dopasowane do Twoich potrzeb. Uwielbiasz celebrować posiłki w rodzinnym gronie? W projekcie nie może zabraknąć dużego stołu. Dobierz do niego krzesła (np. krzesła kuchenne z oferty IKEA) i miękkie poduszki, które zapewnią wygodę i będą nietuzinkową dekoracją wnętrza. Lubisz spędzać czas z bliskimi? Dobrym pomysłem będzie umieszczenie strefy gotowania na wyspie, co umożliwi utrzymanie kontaktu podczas rozmowy prowadzonej w czasie gotowania.Warto przez cały czas mieć na uwadze to, że choć podzielone na dwie części, to wciąż jedno pomieszczenie. Zachowanie pokrewnej kolorystyki po jego obu stronach zapewni wnętrzu spójną estetykę i podniesie jego walory wizualne.

Salon otwarty na kuchnię to wciąż najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, w którym podejmujesz gości i urządzasz spotkania towarzyskie w większym gronie. Zależy Ci więc na tym, by pomieszczenie sprawiało przytulne, ciepłe wrażenie. Metaliczny blask sprzętów kuchennych utrudnia uzyskanie takiego efektu – warto więc zamaskować je poprzez zabudowę w meblach.

Co do samych mebli, najlepiej żeby miały jasne, gładkie fronty, pozbawione wyraźnej faktury oraz rzeźbionych wzorów. Dlaczego? Gładka płyta meblowa jest łatwiejsza do utrzymania w czystości, a przy tym pomaga w optycznym powiększeniu przestrzeni.

O spójną stylistykę całego pomieszczenia zadbasz także, jeśli po jego obu stronach umieścisz elementy, które do siebie nawiązują. Jeśli w kuchni zastosowałeś drewniany blat, wykorzystaj akcenty z tego materiału w salonie – mogą to być chociażby półki albo stolik kawowy. Jeśli w strefie wypoczynkowej użyłeś loftowych mebli, wykończ kuchenne szafki masywnymi, metalowymi uchwytami. Taki zabieg wizualnie zespoli dwie części w jedną całość, nadając aranżacji wrażenie harmonijności.

Ikea

i

Autor: IKea
Ikea

i

Autor: Materiały Prasowe
Ikea

i

Autor: Materiały Prasowe

Salon otwarty na kuchnię – inspiracje

Planujesz wykończyć otwartą kuchnię meblami na wymiar i zastanawiasz się nad tym, jaką kolorystykę frontów wybrać? Jeśli pomieszczenie jest duże, masz w zasadzie pełną dowolność, gdyż sprawdzi się w nim w zasadzie każdy odcień – nawet ciemny. W przypadku mniejszego metrażu lepiej postawić na jasną zabudowę.

Alternatywą dla tych rozwiązań jest dwukolorowa zabudowa wykorzystująca dwa odcienie z przeciwległych biegunów na palecie barw, które ze sobą kontrastują. Taki trick optyczny pozwoli Ci osiągnąć wyjątkowo ciekawy efekt. Dlaczego? W zależności od sposobu rozmieszczenia przeciwstawnych barw, możesz sprawić, że:

  • wizualnie powiększysz pomieszczenie, jeśli wprowadzisz drugi kolor w postaci pionowych pasów,
  • aranżacja zyska na lekkości – ciemne elementy będą wyglądały tak, jak gdyby stały w głębi kuchni, podczas gdy te jaśniejsze wysuną się na pierwszy plan,
  • wąskie wnętrze zyska na szerokości. Co umożliwi osiągnięcie takiego efektu? Możesz zastosować np. poziome pasy, czyli dolne szafki i podłogę w tym samym kolorze, które będą stać w opozycji do tego, co znajduje się powyżej blatu. W zniwelowaniu wrażenia ciasnoty kojarzącego się z wąskim korytarzem pomoże także umieszczenie ciemnych mebli na najdłuższej ścianie oraz jasnych na tej krótszej, aby ją zaakcentować.

Mała kuchnia otwarta na salon – jak ją urządzić?

Co zrobić w sytuacji, gdy ogranicza Cię nie tylko konieczność dopasowania aranżacji do drugiej części pomieszczenia, ale również metraż pomieszczenia? Niezależnie od dostępnej przestrzeni, każdą otwartą kuchnię można zaaranżować w sposób funkcjonalny i przyjemny dla oka. Wystarczy tylko przemyśleć to, jakie możliwości daje jej układ, a następnie obmyślić dobry plan, który pozwoli na optyczne powiększenie pomieszczenia. Możesz zasugerować się naszymi pomysłami!

  • Fronty kuchenne utrzymane w wysokim połysku nie tylko dodają wnętrzu elegancji, ale przede wszystkim odbijają światło, a tym samym sprawiają, że wnętrze wydaje się większe niż w rzeczywistości. Podobnie będą działać inne elementy – chociażby połyskujące panele szklane lub lustrzane płytki umieszczone pomiędzy blatem roboczym a górną linią zabudowy.
  • Aby dodać aranżacji lekkości, zastosuj w niej szklane wstawki, np. wykańczając górne szafki przeszklonymi, witrynowymi frontami. Miej tylko na uwadze to, że takie rozwiązanie co prawda wygląda ciekawie i pozwala na szybsze zlokalizowanie potrzebnych przedmiotów bez otwierania mebli, jednak uwidacznia znajdujący się w środku bałagan.
  • Kuchnia to miejsce pracy, zatem towarzyszący gotowaniu chaos jest czymś zupełnie naturalnym. Niestety nie umili Ci to odpoczynku. Aby uniknąć rozgardiaszu w salonie otwartym na kuchnię, zadbaj o to, aby w części kuchennej nie zabrakło miejsca do przechowywania niezbędnych akcesoriów oraz zapasów spożywczych – i chowaj je po każdym użyciu. Warto maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i postawić na zabudowę po sam sufit. Aby jednak nie zyskać przytłaczającego efektu, rozważ wybór mebli na niskich nóżkach i bez cokołu maskującego, aby dodać lekkości masywnej konstrukcji.
  • Ogromną rolę w optycznym powiększaniu pomieszczenia odgrywa również zastosowana kolorystyka. Zasada jest prosta: ciemne barwy przytłaczają i optycznie pomniejszają, jasne natomiast powiększają. Jeśli białe meble kuchenne wydają Ci się zbyt zimne i sterylne, postaw na pokrewne, rozbielone odcienie. Mogą to być rozmyte szarości, beż czy kolor kości słoniowej. Śnieżnobiałą zabudowę możesz też nieco rozweselić barwnymi akcentami. Krzesła czy stoły w pastelowych kolorach dodadzą tej chłodnej barwie przytulnego wyrazu. Warto przyjrzeć się ofercie na stoły kuchenne z IKEA. Jeśli urządzasz otwartą kuchnię z wyspą, tym akcentem może być właśnie ona – utrzymana w kontrastowym odcieniu.

Połączenie salonu z otwartą kuchnią to świetny sposób na stworzenie przestronnego wnętrza, które stanie się sercem domu i pewnego rodzaju centrum, wokół którego będzie się kręcić życie całej rodziny. Urządzenie go w sposób niezakłócający komfortu ani podczas gotowania, ani podczas odpoczynku wymaga jedynie odrobiny kreatywności. Będąca efektem tego funkcjonalność może się okazać znacznie korzystniejsza niż rozdzielenie tych dwóch pomieszczeń w tradycyjny sposób.