Wielkanoc

i

Autor: pixabay.com

Koszyczek Wielkanocny 2022 - co włożyć do święconki? Znaczenie pokarmów

2022-03-30 12:50

Wielkanoc to piękne wiosenne święta, które zbliżają się wielkimi krokami. Co ciekawe, mają w sobie kilka tradycji, a jedną z nich jest święconka. Co należy włożyć do koszyczka? Każdy pokarm ma znaczenie! Sprawdźcie co musi znaleźć się w wielkanocnej święconce i o czym nie można zapomnieć.

Wielkanoc 2022 zbliża się wielkimi krokami. W tym roku święta wypadają 17 i 18 kwietnia, w niedzielę oraz poniedziałek. Wcześniej natomiast czeka wszystkich wiernych Triduum Paschalne rozpoczynające się w Wielki Czwartek 14 kwietnia. W kościele katolickim trwają wtedy uroczyste msze święte i liturgie, a w Wielką Sobotę rano święci się pokarmy. To jedna z tradycji świąt Wielkanocnych, a oprócz koszyczka z pokarmami jest jeszcze śmigus-dyngus, który zawsze przypada na poniedziałek wielkanocny. Czy wiesz co powinno znajdować się w święconce i jakie znaczenie mają pokarmy, które umieszczamy w koszyczku? O tym powinien wiedzieć każdy!

ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2022 - życzenia wielkanocne, wierszyki, sms, kartki

Sonda
Wielkanoc czy Boże Narodzenie? Które święta lubisz bardziej?

Święconka 2022 - co się wkłada do wielkanocnego koszyczka?

Święconka, to koszyczek wielkanocny w którym umieszczane są symboliczne pokarmy - chleb, jajka, sól, pieprz, kiełbasa i wędlina, chrzan, babka wielkanocna, baranek z czerwoną chorągiewką. Koszyczek powinien być wiklinowy, mieć białą serwetkę oraz delikatne zdobienia jak na przykład bukszpan lub bazie. Co ważne, poświęconych pokarmów, które znajdują się w koszyku wielkanocnym nie wolno jeść wcześniej niż w Wielką Niedzielę. Święconkę spożywa się podczas wielkanocnego śniadania, na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

ZOBACZ TAKŻE: Wiosenna przerwa świąteczna w szkole - kiedy i ile wolnego jest na Wielkanoc 2022?

Wielkanoc 2022 - znaczenie pokarmów

Jakie znaczenie mają umieszczane w święconkach pokarmy? To warto wiedzieć.

  • Chleb - symbol Ciała Chrystusa
  • Jajka - symbol nowego, odradzającego się życia
  • Sól - symbol trwałości, ochrony rodziny przed popsuciem
  • Pieprz - jego święcenie nawiązuje do gorzkich ziół, którymi Żydzi gładzili paschalnego baranka
  • Kiełbasa i wędlina - symbol dostatku, płodności i zdrowia
  • Chrzan - symbol siły fizycznej
  • Babka wielkanocna - symbol umiejętności
  • Baranek - symbol zwycięstwa życia nad śmiercią

W niektórych regionach Polski do święconki dodaje się również wodę, co symbolizuje Ducha Świętego, a także ser biały - symbol przyjaźni, łączącej ludzi ze zwierzętami oraz naturą.

Michał Szpak vs Jowiszja o swojej muzycznej przemianie