Koszyczek Wielkanocny 2022 - co włożyć do święconki? Znaczenie pokarmów

2022-03-30 12:50
Wielkanoc
Autor: pixabay.com

Wielkanoc to piękne wiosenne święta, które zbliżają się wielkimi krokami. Co ciekawe, mają w sobie kilka tradycji, a jedną z nich jest święconka. Co należy włożyć do koszyczka? Każdy pokarm ma znaczenie! Sprawdźcie co musi znaleźć się w wielkanocnej święconce i o czym nie można zapomnieć.

Wielkanoc 2022 zbliża się wielkimi krokami. W tym roku święta wypadają 17 i 18 kwietnia, w niedzielę oraz poniedziałek. Wcześniej natomiast czeka wszystkich wiernych Triduum Paschalne rozpoczynające się w Wielki Czwartek 14 kwietnia. W kościele katolickim trwają wtedy uroczyste msze święte i liturgie, a w Wielką Sobotę rano święci się pokarmy. To jedna z tradycji świąt Wielkanocnych, a oprócz koszyczka z pokarmami jest jeszcze śmigus-dyngus, który zawsze przypada na poniedziałek wielkanocny. Czy wiesz co powinno znajdować się w święconce i jakie znaczenie mają pokarmy, które umieszczamy w koszyczku? O tym powinien wiedzieć każdy!

ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2022 - życzenia wielkanocne, wierszyki, sms, kartki

Sonda
Wielkanoc czy Boże Narodzenie? Które święta lubisz bardziej?

Święconka 2022 - co się wkłada do wielkanocnego koszyczka?

Święconka, to koszyczek wielkanocny w którym umieszczane są symboliczne pokarmy - chleb, jajka, sól, pieprz, kiełbasa i wędlina, chrzan, babka wielkanocna, baranek z czerwoną chorągiewką. Koszyczek powinien być wiklinowy, mieć białą serwetkę oraz delikatne zdobienia jak na przykład bukszpan lub bazie. Co ważne, poświęconych pokarmów, które znajdują się w koszyku wielkanocnym nie wolno jeść wcześniej niż w Wielką Niedzielę. Święconkę spożywa się podczas wielkanocnego śniadania, na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

ZOBACZ TAKŻE: Wiosenna przerwa świąteczna w szkole - kiedy i ile wolnego jest na Wielkanoc 2022?

Wielkanoc 2022 - znaczenie pokarmów

Jakie znaczenie mają umieszczane w święconkach pokarmy? To warto wiedzieć.

  • Chleb - symbol Ciała Chrystusa
  • Jajka - symbol nowego, odradzającego się życia
  • Sól - symbol trwałości, ochrony rodziny przed popsuciem
  • Pieprz - jego święcenie nawiązuje do gorzkich ziół, którymi Żydzi gładzili paschalnego baranka
  • Kiełbasa i wędlina - symbol dostatku, płodności i zdrowia
  • Chrzan - symbol siły fizycznej
  • Babka wielkanocna - symbol umiejętności
  • Baranek - symbol zwycięstwa życia nad śmiercią

W niektórych regionach Polski do święconki dodaje się również wodę, co symbolizuje Ducha Świętego, a także ser biały - symbol przyjaźni, łączącej ludzi ze zwierzętami oraz naturą.

Michał Szpak vs Jowiszja o swojej muzycznej przemianie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze