Kościół tworzy listę zakazanych piosenek. Tych utworów nie wolno śpiewać na ślubie

2020-08-04 14:23 RW
Kościół tworzy listę zakazanych piosenek. Tych utworów nie wolno śpiewać na ślubie
Autor: Foto Olimpik/REPORTER / Tomasz Jastrzebowski Kościół tworzy listę zakazanych piosenek. Tych utworów nie wolno śpiewać na ślubie

Marzycie o tym, by na waszym ślubie kościelnym została zagrana jedna z popularnych piosenek? Jak się okazuje, zanim się na jakąś zdecydujecie, to sprawdźcie proboszcz parafii wyrazi na to zgodę. Jak się okazuje, istnieje lista utworów, które nie mogą wybrzmieć podczas ceremonii ślubnej. Co więcej, jest to wręcz zabronione. O jakie tytuły chodzi? Przekonajcie się sprawdzając listę - na ESKA.pl.

Lista zakazanych piosenek w kościele, co jakiś czas się zmienia. Dlatego też warto na bieżąco sprawdzać komunikaty, które wydają poszczególne kurie - tak jak jest w tym przypadku. Marzycie, by dojść do ołtarza w rytm piosenki Hallelujah, pod którym podpisuje się Leonard Cohen? A może myślicie wejść w sakrament małżeństwa z numerem Love Is In The Air, za który odpowiada John Paul Young? Coraz więcej osób decyduje się na rozwiązanie, by zamiast religijnych pieśni wybrzmiewały świeckie utwory. Zmieni się to w jednej z kurii i niewykluczone, że śladem tym pójdą pozostali biskupi z całej Polski. Kuria Płocka postanowiła wprowadzić ograniczenia polegające na tym, że zespoły, a także wokaliści i chórzyści w czasie śpiewania podczas ceremonii ślubnej muszą przejść obowiązkowy kurs. Wszystko dlatego, że śpiewy muszą mieć wyłącznie charakter religijny.

Osoby, które śpiewają na weselach od 2021 roku będą musiały posiadać zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursu związanego z tym, jakie piosenki mogą być śpiewane w kościele. Szkolenia przeprowadzone będą 17 października i 7 listopada 2020 roku w Płocku. Lista zakazanych piosenek w kościele znajdziecie poniżej.

Zakazane piosenki w kościele - lista

Lista zakazanych piosenek w kościele wzbudza emocje. Niektórzy nie zdawali sobie sprawy, że niektórych utworów nie wolno śpiewać w Domie Bożym, a co za tym idzie, nie wolno w ich rytmie dojść do ołtarza. Kuria Płocka tłumaczy swoją decyzję pisząc na stronie internetowej:  

 

Osoby zawierające ślub w kościele oraz ci, którzy w trakcie takiej mszy św. wykonują śpiewy powinny mieć świadomość, że jest to sakrament, czyli spotkanie z Jezusem Chrystusem w liturgii

Sprawę związaną z ważnym charakterem ślubów skomentował również ksiądz Marcin Sadowski, czyli diecezjalny referant ds. muzyki kościelnej i dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej "Musicum" im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku. Powiedział on, że często dobór utworów wynika z braku wiedzy lub braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na liturgię ślubną: 

Muzyka jest integralną częścią liturgii, podczas której udzielany jest sakrament małżeństwa. Ona musi był w pełni włączona w liturgię eucharystyczną, będącą pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, dlatego też śpiewy nie mogą być wtedy świeckie, ale dostosowane do tego, co dzieje się w czasie liturgii

Zakazane piosenki w kościele, to praktycznie wszystkie radiowe hity, ale również miłosne numery takie jak: Hallelujah - Leonarda Cohena, All you need is love - zespołu The Beatles, Perfect - Eda Sheerana, Niech mówią, że to nie jest miłość - Piotra Rubika, Ave Maria - Jana Sebastiana Bacha, In My Life grupy The Beatles, czy chociażby Cztery pory roku - Vivaldiego. 

Koncerty przełożone na 2021 rok

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze