Katarzynki: co to za święto? Jak je obchodzić?

2020-11-23 14:16 kmo
Katarzynki: co to za święto? Jak je obchodzić?
Autor: canva.com Katarzynki: co to za święto? Jak je obchodzić?

Katarzynki to święto, które jest odpowiednikiem Andrzejek. Różnica jednak polega na tym, że katarzynki było obchodzone przez… kawalerów. Co to za święto i jak je obchodzić? Jakie są zwyczaje w katarzynki? Szczegóły znajdziecie na ESKA.pl.

Spis treści

  1. Katarzynki: o co chodzi?
  2. Katarzynki: zwyczaje

Katarzynki: co to za święto? Jak je obchodzić? To święto, które wypada 24 listopada. Zwyczaj urządzania katarzynek nie jest już aż tak bardzo popularny jak w XX wieku. Mimo wszystko postanowiliśmy przybliżyć Wam to święto. Na czym ono polega, jakie są zwyczaje, a także jak je obchodzić. Katarzynki obchodzone są w nocy z 24 na 25 listopada. To właśnie wtedy odbywają się wróżby wśród kawalerów. Panowie sprawdzali w ten sposób, kiedy się ożenią i poszukiwali swojej partnerki na całe życie. 

ESKA XD EXTRA

Katarzynki: o co chodzi?

Katarzynki to nic innego jak męski odpowiednik Andrzejek. Mężczyźni wróżyli sobie, kiedy się ożenią, a także kto będzie ich partnerką do końca życia. Męskie święto jednak zostało wyparte na rzecz Andrzejek, kiedy do już nie tylko kobiety, ale również i mężczyźni wróżą sobie nawzajem. 

Katarzynki: zwyczaje

Kawalerowie w Katarzynki ścinali gałązki wiśni i wstawiali do wody. Jeżeli gałązka zakwitła na Boże Narodzenie, wtedy oznaczało to, że ślub odbędzie się w karnawale. Wróżono także z kubków. Polegało to na wylosowaniu ukrytych pod kubkami przedmiotów:

  • obrączka symbolizowała ożenek
  • monety symbolizowały przypływ majątku
  • zboże symbolizowało dobrą pracę
  • pusty kubek symbolizował chwilowy zastój

W trakcie Katarzynek bardzo ważną rolę wedle zwyczajów ludowych odgrywał sen. Jeżeli mężczyźnie przyśniła się 

  • kura, oznaczało to, że spotka pannę
  • kura o czarnym upierzenu, oznaczało to wdowę
  • kurę z kurczętami, zwiastowało to wdowę z dziećmi

Dobrym znakiem dla kawalera, był sen o sowie. Za zły omen sen o czarny, lub siwym koniu - oznaczało to starokawalerstwo. 

Najnowsze