Spis treści
Katarzynki: co to za święto? Jak je obchodzić? To święto, które wypada 24 listopada. Zwyczaj urządzania katarzynek nie jest już aż tak bardzo popularny jak w XX wieku. Mimo wszystko postanowiliśmy przybliżyć Wam to święto. Na czym ono polega, jakie są zwyczaje, a także jak je obchodzić. Katarzynki obchodzone są w nocy z 24 na 25 listopada. To właśnie wtedy odbywają się wróżby wśród kawalerów. Panowie sprawdzali w ten sposób, kiedy się ożenią i poszukiwali swojej partnerki na całe życie.
Katarzynki: o co chodzi?
Katarzynki to nic innego jak męski odpowiednik Andrzejek. Mężczyźni wróżyli sobie, kiedy się ożenią, a także kto będzie ich partnerką do końca życia. Męskie święto jednak zostało wyparte na rzecz Andrzejek, kiedy do już nie tylko kobiety, ale również i mężczyźni wróżą sobie nawzajem.
Katarzynki: zwyczaje
Kawalerowie w Katarzynki ścinali gałązki wiśni i wstawiali do wody. Jeżeli gałązka zakwitła na Boże Narodzenie, wtedy oznaczało to, że ślub odbędzie się w karnawale. Wróżono także z kubków. Polegało to na wylosowaniu ukrytych pod kubkami przedmiotów:
- obrączka symbolizowała ożenek
- monety symbolizowały przypływ majątku
- zboże symbolizowało dobrą pracę
- pusty kubek symbolizował chwilowy zastój
W trakcie Katarzynek bardzo ważną rolę wedle zwyczajów ludowych odgrywał sen. Jeżeli mężczyźnie przyśniła się
- kura, oznaczało to, że spotka pannę
- kura o czarnym upierzenu, oznaczało to wdowę
- kurę z kurczętami, zwiastowało to wdowę z dziećmi
Dobrym znakiem dla kawalera, był sen o sowie. Za zły omen sen o czarny, lub siwym koniu - oznaczało to starokawalerstwo.