Google Play - TE aplikacje są niebezpieczne. Usuń je szybko z telefonu! [LISTA, NAZWY]

i

Autor: canva.com Google Play - TE aplikacje są niebezpieczne. Usuń je szybko z telefonu! [LISTA, NAZWY]

Google Play - TE aplikacje są niebezpieczne. Usuń je szybko z telefonu! [LISTA, NAZWY]

2022-05-05 8:33

Aplikacje na telefony z systemem Android mają mocne zabezpieczenia, jednak nie są one problemem dla najbardziej wyrafinowanych i doświadczonych hakerów. W związku z tym, co jakiś czas pojawia się aktualizacja listy aplikacji, które mają groźnego trojana, mogącego wykraść bardzo poufne dane użytkowników. Podrzucamy Wam nową listę takich aplikacji, jednocześnie przestrzegając przed oszustami.

Spis treści

  1. Google Play - niebezpieczne aplikacje
  2. Google Play - usunięte aplikacje
  3. Wirusy w aplikacjach - jak się chronić?

Jakie aplikacje są niebezpieczne? Jakie aplikacje na telefony kradną dane? Co jakiś czas eksperci aktualizują listę programów, które przejmują zdjęcia, numery telefonów, a w najgorszym wypadku hasła, poufne dane i pieniądze z konta. Na początku zaczynają znikać tajemniczo małe kwoty, by nie wzbudzać u ofiary żadnych podejrzeń. Wystarczy przypomnieć, że tak właśnie było w przypadku szkodliwego oprogramowania Joker. Zdecydowanie dało ono do myślenia wszystkim ekspertom od zabezpieczeń. Teraz firma Pradeo wykryła nowy typ programu, który zainfekował kilka popularnych aplikacji. Według szefów Kaspersky chodzi między innymi o programy: Battery Charging Animations Battery Wallpaper, EmojiOne Keyboard, Now QRcode Scan, czy chociażby Easy PDF Scanner. W przeszłości wirus w aplikacjach pochodził z krajów dalekiego Wschodu. Teraz wiele wskazuje na to, że złośliwe oprogramowanie pochodzi z rosyjskich serwerów. O jakie jeszcze niebezpieczne aplikacje na telefon chodzi? Sprawdźcie listę w galerii poniżej i koniecznie usuńcie je z telefonów. 

Eurowizja 2022 - Ukraina: Kalush. Piosenka Stefania da zwycięstwo naszym sąsiadom?

Google Play - niebezpieczne aplikacje

Niebezpieczne aplikacje na telefon po raz pierwszy zostały wykryte w 2017 roku. Od tego czasu Google ma często problemy ze skutecznym rozwiązaniem i blokowaniem aplikacji, które trafiają do ich sklepu. Najgorsze na tę chwilę jest oprogramowanie uważane z fleeceware, którego celem jest kradzież pieniędzy z konta, czy chociażby przejmowanie prywatnych wiadomości. System za nas wysyła SMS-y najczęściej na kosztowne numery premium. Często też pomimo dwuskładnikowego uwierzytelniania hakerzy z łatwością łamią szyfry i dostają się do konta w socialmediach.

Messenger - jak odczytać wiadomość bez jej wyświetlania? To banalnie proste! [INSTRUKCJA]

Google Play - usunięte aplikacje

Firma Google opracowała zasady i narzędzia, które mają na celu powstrzymanie  złośliwych aplikacji przed umieszczeniem ich w sklepie Play, ale mimo to oszuści nieustannie znajdują skuteczne sposoby na obejście zabezpieczeń. W sierpniu 2019 roku Google usunęło ze Sklepu Play łącznie 85 podejrzanych aplikacji. Przede wszystkim były to gry, programy do robienia idealnego selfie, a także edytory zdjęć. W aplikacjach ukryty był wirus, który blokował urządzenie do momentu aż nie obejrzeliśmy reklamy. Wszystkie te aplikacje zostały pobrane przez użytkowników ponad 8 milionów razy. Wśród nich m.in. aplikacja Video Cut, One Stroke Line Puzzle One Touch Draw, QR Code Scanner, Color House, Quick Blur, 361 Camera, Face Camera, Super Selfie, Pixel Blur, czy m.in. Toy Smash. We wrześniu tego samego roku usunięto kolejne 24 aplikacje. Były to głównie apki do robienia zdjęć, tapety, antywirusy i mobilne skanery: Advocate Wallpaper, Age Face, Altar Message, Antivirus Security - Security Scan, Beach Camera, Board picture editing, Certain Wallpaper, Climate SMS, Collate Face Scanner, Cute Camera, Dazzle Wallpaper, Declare Message, Display Camera, Great VPN, Humour Camera, Ignite Clean, Leaf Face Scanner, Mini Camera, Print Plant scan, Rapid Face Scanner, Reward Clean, Ruddy SMS, Soby Camera, Spark Wallpaper.

Wirusy w aplikacjach - jak się chronić?

W jaki sposób chronić się przed wirusem w telefonie? Jest tylko jeden sposób, ponieważ cała odpowiedzialność spoczywa na was. Gdy instalujecie aplikację sprawdzajcie dokładnie na dostępy, jakich wymaga od was aplikacja. Jeśli np. instalowany skaner PDF, czy gra, chce od nas dostęp do SMS-ów, książki telefonicznej czy chociażby listy połączeń, zastanówcie się: po co? Pomocne mogą okazać się oceny i komentarze danej aplikacji w Sklepie Play. 

Sonda
Czy często ściągasz aplikacje na telefon?